Մինսկում «ձրիակերության հարկի» դեմ բողոքի ակցիա է անցկացվել (Տեսանյութ)
Բելառուսական ընդդիմությունը Մինսկի կենտրոնում կազմակերպել է «Զայրացած բելառուսների քայլերթ» չթույլատրված ակցիան, հայտնում է РИА Новости-ն։
Հարյուրավոր մարդիկ հավաքվել են Մինսկի կենտրոնում՝ Օկտյաբրսկի հրապարակում։ Նրանց շարքերում են նաև ընդդիմադիր քաղաքական գործիչներ Նիկոլայ Ստատկևիչը, Վլադիմիր Նեկլյաևը, Պավել Սեվերինեցը։ Հրապարակ են եկել նաև մի խումբ անարխիստներ, որոնց ձեռքերին պաստառներ են, այսպես կոչված, «ձրիակերների մասին» դեկրետի դեմ կարգախոսներով։
Մարդիկ բողոքում են «ձրիակերության հարկից», երթի մասնակիցները մտադիր են Անկախության պողոտայով շարժվել դեպի Հարկահավաքության նախարարության շենք ու փոխանցել իրենց պահանջները։
2015-ի ապրիլին Բելառուսի նախագահը ստորագրել էր «ձրիակերների մասին» դեկրետը, որի համաձայն ավելի քան կես տարի չաշխատող ու հարկեր չվճարող աշխատունակ մարդիկ պետք է տարեկան ավելի քան 200 դոլարի չափով գումար վճարեն պետությանը։
Չվճարողներին կարող են տուգանել կամ էլ վարչական հարկադիր աշխատանքների ներգրավել։ Տվյալ հարկի վճարման ժամկետը սպառվում է փետրվարի 20-ին։
Ըստ հարկահավաքության նախարարության տվյալների, առայժմ «ձրիակեր» բելառուսների միայն 10 տոկոսն է վճարել այդ հարկը։ ՄԻնչդեռ հարկը վճարելու ծանուցագիր է ստացել ավելի քան 470 հազար քաղաքացի։

В Минске на акцию протеста против «налога о тунеядстве» пришли около тысячи человек (Видео)
Белорусская оппозиция проводит в центре Минска несанкционированный городскими властями «Марш рассерженных белорусов», передает корреспондент РИА Новости.
Несколько сотен человек собрались на Октябрьской площади в центре Минска. Среди них известные оппозиционные политики — Николай Статкевич, Владимир Некляев, Павел Северинец. Кроме того, на площади присутствует группа анархистов, которые держат плакаты с лозунгами против так называемого декрета «о тунеядцах».
Люди протестуют против «налога на тунеядство». Планируется, что сначала собравшиеся примут резолюцию с требованиями к властям Белоруссии, а затем пройдут по проспекту Независимости к зданию министерства по налогам и сборам, куда будут переданы требования.
В апреле 2015 года президент Белоруссии подписал так называемый декрет «о тунеядцах», в соответствии с которым неработающие и не платящие налогов более полугода трудоспособные жители республики должны ежегодно уплачивать сбор в размере 20 базовых величин (более 200 долларов). Неуплата или неполная уплата сбора влекут за собой штраф или административный арест с обязательным привлечением к общественным работам. Срок уплаты данного налога истекает 20 февраля.
По данным министерства по налогам и сборам, пока лишь около 10% белорусов, которым прислали извещения об уплате «налога на тунеядство», заплатили этот сбор. Всего извещения об уплате налога получили более 470 тысяч граждан Белоруссии.