Պորոշենկո. Պուտինը Դոնբասում Հալեպ է ստեղծում
Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն իր ռուս գործընկեր Վլադիմիր Պուտինին մեղադրել է Դոնբասում ուկրաինական Հալեպ ստեղծելու մեջ: Այս մասին նա հայտարարել է Bild-ին տված հարցազրույցում, փոխանցում է Korrespondent.net-ը:
«Արևելյան Ուկրաինայի որոշ հատվածներում իրավիճակը դրամատիկ է: Մենք հստակ ապացույցներ ունենք, որ թիրախավորված հարձակում են գործում խաղաղ բնակիչների դեմ: Պուտինն այնտեղ ստեղծում է ուկրաինական Հալեպ», - նշել է նա:
Նրա խոսքով՝ Ուկրաինան շատ համաձայնագրեր է փորձել, բայց Մոսկվան դրանք չի կատարում: Պորոշենկոն Պուտինին նաև մեղադրել է Մինսկի համաձայնագրերը չկատարելու մեջ:
«Պատճառը, որ Մինսկի խաղաղության համաձայնագիրը չի աշխատում, անուն ունի՝ Պուտին: Մենք Ուկրաինայում ամեն ինչ արել ենք խաղաղության համար, օրենքներ ենք փոխել, սակայն Ռուսաստանը շարունակում է սպանությունները: Խոստումները, որ տալիս է ՌԴ կռավարությունը, ամեն օր խախտվում են», - ասել է նախագահը:

Порошенко: Путин создает на Донбассе Алеппо
Президент Петр Порошенко обвинил главу российского государства Владимира Путина в создании украинского Алеппо на Донбассе. Об этом он заявил в интервью газете Bild,  передает Korrespondent.net.
«Ситуация в некоторых частях Восточной Украины драматическая. У нас есть четкие доказательства того, что целенаправленно атакуют мирных жителей. Путин создает там украинское Алеппо», - отметил он.
По его словам, Украина испробовала много соглашений, но Москва их не выполняет. Порошенко также обвинил Путина в нарушении минских соглашений.
«У причины того, что Минское мирное соглашение не работает, есть имя – Путин. Мы в Украине сделали все для мира, изменили законы, и соблюдали соглашение, но Россия продолжает убийства. Обещания, которые дает правительство России, нарушаются ежедневно», - сказал президент.