Թեհրանը և Փհենյանը հանդես են եկել տնտեսական գործընկերության զարգացման օգտին
Թեհրանը և Փհենյանը հանդես են եկել երկկողմ փոխգործակցությունն ակտիվացնելու օգտին, այդ թվում՝ տնտեսության բնագավառում: Այդ մասին հայտնել է ICANA լրատվական գործակալությունն՝ ամփոփելով Իսլամական Հանրապետության մեջլիսի (խորհրդարանի) խոսնակ Ալի Լարիջանիի և այցով Թեհրան ժամանած ԿԺԴՀ-ի Բարձրագույն ժողովրդական ժողովի (խորհրդարանի) նախագահ Ցոյ Տհե Բոկի հանդիպման արդյունքները, փոխանցում ТАСС-ը:
«ԿԺԴՀ-ն հանդես է գալիս Իրանի հետ տնտեսական կապերի ամրապնդման օգտին», - գործակալությունը մեջբերել է Բոկի խոսքը:
Նա բարձր է գնահատել Թեհրանի ձեռքբերումները երկրի պաշտպանունակության ամրապնդման գործում: Երկու երկրների ղեկավարները նաև «դատապարտել են Միացյալ Նահանգների միջամտությունն անկախ պետությունների ներքին գործերին»:
Թեհրանի և Փհենյանի միջև գործում է գիտատեխնիկական համագործակցության համաձայնագիր: Այդ փոխգործակցություն է նախատեսում կենսատեխնոլոգիաների, էներգիայի վերականգնվող աղբյուրների, գյուղատնտեսության և սննդային տեխնոլոգիաների կայուն զարգացման բնագավառում:

Тегеран и Пхеньян выступили за развитие экономического партнерства
Иран и КНДР высказались за активизацию двустороннего взаимодействия, в том числе в области экономики.  Об этом сообщило иранское информационное агентство ICANA по итогам встречи спикера меджлиса (парламента) Исламской Республики Али Лариджани и прибывшего в Тегеран с визитом председателя Верховного народного собрания (парламента) КНДР Цой Тхэ Бока, передает ТАСС.
«КНДР выступает за укрепление экономических связей с Ираном», - приводит ИКАНА слова Цой Тхэ Бока.
Он высоко оценил достижения Тегерана в укреплении обороноспособности. Руководители парламентов двух стран также "осудили вмешательство Соединенных Штатов во внутренние дела независимых государств".
По данным северокорейского информационного агентства ЦТАК, парламентская делегация КНДР участвует в проходящей в Иране международной конференции по Палестине.
Между Тегераном и Пхеньяном действует соглашение о научно-техническом сотрудничестве. Оно предусматривает взаимодействие в области биотехнологий, возобновляемых источников энергии, устойчивого развития сельского хозяйства и пищевых технологий.