Հունաստանի ԱԳՆ-ն Թուրքիային զգուշացել է զերծ մնալ նոր սադրանքներից
Էգեյան ծովում վերջին սադրանքները միջազգային իրավունքի լուրջ խախտումներ են։ Այս մասին հայտարարել է Հունաստանի արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Կոտզիասը՝ Անկարային «կոշտ պատասխանի» մասին նախազգուշացնելով, հայտնում է РИА Новости-ն։
«Ես կես տարի առաջ Թուրքիային «նյարդային գերտերություն» եմ անվանել, գերտերություն, որը ինչպես 19-րդ դարում հետբիսմարկյան Գերմանիան, սկսեց նյարդայնանալ և հավասարակշռություն չպահպանեց շրջապատի հետ», — ասել է նախարարը։
«Թուրքիայում ինչ-որ մեկը կարծում է, որ Հունաստանը կարող է դառնալ ինչպես Սիրիան կամ Իրաքը։ Ֆարմակոնիսում տեղի ունեցածը խաղեր չեն։ Դա միջազգային իրավունքի լուրջ խախտում է, և ես կարծում եմ, որ նրանք պետք է իմանան՝ մենք միշտ չէ, որ համբերատար կլինենք և մեր պատասխանն առավել կոշտ կլինի», — ասել է Կոտզիասը։
Նրա խոսքով՝ Հունաստանը տեղեկացրել է միջազգային կառույցներին խախտումների մասին և անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել՝ կապված Թուրքիայի՝ հունական տարածքային ջրերի խախտման ու նրա վարքագծի հետ։
«Բայց ես նորից ցանկանում եմ ասել, որ դրանք մեր տիրապետության տակ եղած միակ գործիքները չեն։ Մենք ոչ ավերված Սիրիան ենք, ոչ կործանված Իրաքը։ Թուրքիան սխալ է անում՝ համարելով, որ եթե մենք ճգնաժամի մեջ ենք, ունակ չենք պաշտպանելու երկրի անվտանգությունը։ Նրանք մեծ սխալ են անում», — ասել է ԱԳՆ ղեկավարը։

МИД Греции предостерег Турцию от новых провокаций
Последние провокации Турции в Эгейском море являются серьезным нарушением международного права. Об этом заявил Министр иностранных дел Греции Никос Котзиас, предупредив Анкару о «жестком ответе», передает РИА Новости.
«Я назвал Турцию полтора года назад «нервной державой», державой, которая, как и пост-бисмарковская Германия 19-го века, стала нервничать и не сохранила равновесия с ее окружением», — сказал министр.
«Кое-кто в Турции считает, что Греция могла бы стать как Сирия или Ирак. То, что произошло в Фармакониси, это не игры. Это является серьезным нарушением международного права, и я считаю, что они должны знать — мы не всегда будем терпеливыми и наш ответ будет гораздо более жестким», — сказал Котзиас.
По его словам, Греция проинформировала о нарушениях все международные организации и предприняла все необходимые шаги в связи с нарушением Турцией греческих территориальных вод и ее поведением. «Но я еще раз хочу сказать, что это не единственные инструменты, которыми мы располагаем. Мы не являемся ни разрушенной Сирией, ни разваленным Ираком. Турция делает ошибку, считая, что, поскольку у нас кризис, то мы неспособны защитить безопасность страны. Они делают большую ошибку», — сказал глава МИД.