Մերձմոսկվայում ձերբակալվել է ադրբեջանական սփյուռքի ղեկավարը
Հունվարին Ռուսաստանում «Խարդախություն» հոդվածով քրեական գործ է հարուցվել Մերձմոսկվայի ադրբեջանական համայնքի ղեկավար Գալիբ Աղաևի դեմ, որը օրերս ձերբակալվել է և գտնվում է տնային կալանքի տակ, հայտնում է Life.ru-ն:
2015 թվականին Աղաևը հափշտակել է բյուջեի դրամական միջոցները՝ ավելի քան 600 հազար ռուբլիի չափով: Տեղեկատվության համաձայն՝ նա այս միջոցները ստացել է «Ռուսաստանն ադրբեջանցի և թուրք աշակերտների աչքերով» գրանտի շրջանակներում, որը «Ռուսական աշխարհ» հիմնադրամին հատկացրել էր ՌԴ Կրթության նախարարությունը: Արդյունքում ստացված գումարը Աղաևը ծախսել է իր հայեցողությամբ, այլ ոչ թե ծրագրի վրա:
Բացի այդ նշվում է նաև, որ Աղաևը պարբերաբար խոսել է հայերի նկատմամբ ադրբեջանական էթնոսի գերակայության մասին:

Глава Азербайджанской диаспоры Подмосковья арестован за мошенничество
В январе против главы Азербайджанской диаспоры Подмосковья Галиба Агаева было возбуждено уголовное дело по статье «Мошенничество». На днях мужчина был задержан и помещён под домашний арест, передает Life.ru.
Агаев в 2015 году, предположительно, совершил хищение бюджетных денежных средств на сумму более 600 тысяч рублей. Сообщается, что эти средства Агаев получил в рамках гранта «Россия глазами турецких и азербайджанских школьников», который был выделен фонду «Русский мир» Министерством образования России. Предположительно, мужчина распорядился крупной суммой по своему усмотрению.
Кроме того, сообщается, что председатель Автономии азербайджанцев постоянно высказывает идеи о превосходстве азербайджанского этноса над армянским.