Իրաքյան Քրդստանի ղեկավարն ընդգծել է անկախության շուրջ հանրաքվե անցկացնելու ինքնավարության իրավունքը
Իրաքյան Քրդստանը վաղ թե ուշ հանրաքվե կանցկացնի անկախության շուրջ՝ նույնիսկ առանց Բաղդադի հավանության. Frankfurter Allgemeine Zeitung գերմանական թերթին տված հարցազրույցում հայտարարել է այդ ինքնավարության նախագահ Մասուդ Բարզանին, փոխանցում է ТАСС-ը:
«Հանրաքվեն մեր ազգային իրավունքն է, - ասել է նա, - Ես չեմ կարծում, որ Բաղդադը կարգելափակի ժողովրդի այդ իրավունքը, իսկ եթե նա անի, ապա մեզ դա, միևնույն է, չի կանգնեցնի»:
Բարզանիի խոսքով, Իրաքյան Քրդստանի ժողովուրդը անկախության հանրաքվե անցկացնելու «բնական իրավունք» ունի: Իրաքյան Քրդստանը, հակառակ Արեւմուտքի հորդորներին, վերջին տարիներին քանիցս ազդարարել է իր անկախության շուրջ հանրահարցում անցկացնելու մտադրության մասին: Դրա հնարավորության մասին Բարզանին հայտարարել է տակավին 2014 թվականի հուլիսի 1-ին:
Մեկ տարի անց նա, ելույթ ունենալով Վաշինգտոնում, ասել է, որ հանրաքվեն կկայանա «Իսլամական պետություն» (Ռուսաստանում և մի շարք այլ երկրներում արգելված) ահաբեկչական խմբավորման դեմ մարտական գործողությունների հաջող ավարտից հետո:

Глава Иракского Курдистана указал на право автономии провести референдум о независимости
Иракский Курдистан рано или поздно проведет референдум о независимости даже без одобрения Багдада, заявил в интервью в немецкой газете Frankfurter Allgemeine Zeitung президент этой автономии Масуд Барзани, передает ТАСС.
«Референдум является нашим национальным правом, - сказал он. - Я не думаю, что Багдад заблокирует право народа на это, а если он это сделает, то нас это все равно не сдержит». По его словам, у народа Иракского Курдистана есть «естественное право» на проведение референдума о независимости.
Иракский Курдистан, невзирая на уговоры Запада, в последние годы неоднократно сигнализировал о намерении провести плебисцит о своей независимости. О такой возможности Барзани объявил еще 1 июля 2014 года. Годом позднее он заявил, выступая в Вашингтоне, что плебисцит пройдет после успешного завершения боевых действий против террористической группировки «Исламское государство» (запрещена в РФ).