Սիրիացի օպերատորին թույլ չեն տվել մասնակցել «Օսկարին»
ԱՄՆ ներգաղթային իշխանությունները թույլ չեն տվել սիրիացի օպերատոր Խալիդ Խատիբի մուտքն ԱՄՆ, որն աշխատել է «Օսկար» մրցանակի ներկայացված «Սպիտակ սաղավարտներ» ֆիլմում, հայտնում է Associated Press գործակալությունը։
ԱՄՆ ներքին անվտանգության նախարարությունը վերջին րոպեին արգելել է Խատիբի մուտքը երկիր։ Նրան մերժել են «վարկաբեկող բնույթի տեղեկության» հայտնաբերումից հետո։ Այս կատեգորիան, ինչպես նշում է գործակալությւնը, կարող է ներառել ինչպես տվյալ անձի ահաբեկչության հետ կապ ունենալու մասին տվյալներ, այնպես էլ անձնագրի հետ ունեցած խնդիրները։
«Օսկար» մրցանակաբաշխությունը տեղի կունենա փետրվարի 26-ին՝ Հոլիվուդում: 40 րոպե տևողությամբ «Սպիտակ սաղավարտներ» ֆիլմը պատմում է Սիրիայում պատերազմի մասին։ Այն «Օսկարի» է ներկայացվել «Լավագույն կարճամետրաժ վավերագրական ֆիլմ» անվանակարգում։

Оператора из Сирии не пустили в США на «Оскар»
В Соединенных Штатах иммиграционные власти запретили въезд в страну сирийскому оператору, работавшему над съемками фильма о войне в Сирии «Белые шлемы». Картина номинирована на «Оскар», передает Vesti.ru  со ссылкой на Associated Press.
Ранее сообщалось, что министерство внутренней безопасности США в последнюю минуту решило заблокировать поездку Халида Хатиба в страну, несмотря на ранее выданную ему визу. По данным иммиграционной службы, в отношении сирийца была обнаружена компрометирующая его «негативная информация». Эта категория подразумевает различную информацию. Она может касаться как террористических связей, так и проблем с паспортом.
Церемония вручения премии «Оскар» пройдет в Голливуде 26 февраля. Картина «Белые шлемы» длится 40 минут. Ее снял режиссер Орландо фон Айнсидел. Фильм номинирован в категории «Лучший документальный короткометражный фильм».