Վիետնամում ԿԺԴՀ-ի նախկին դեսպանի որդուն կասկածում են Կիմ Չեն Նամի սպանության համար
Հյուսիսային Կորեայի այն չորս քաղաքացիներից մեկը, որոնց Մալայզիայի ոստիկանությունը որոնում է Կիմ Չեն Նամի՝ ԿԺԴՀ-ի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի խորթ եղբոր սպանության կասկածանքով, Վիետնամում Հյուսիսային Կորեայի նախկին դեսպանի որդին է, հայտնել է Ռյոնհապ գործակալությունը՝ հղում անելով աղբյուրներին, փոխանցում է РИА Новости-ն;
Խոսքը 33-ամյա Լի Չժի Հյոնի մասին է՝ Վիետնամում ԿԺԴՀ-ի նախկին դեսպանի որդուն, որն այդ երկրում ապրել է մոտ 10 տարի: Վիետնամերենի հիանալի իմացությունն, ինչպես կարծում է հետաքննությունը, նրան օգնել է հավաքագրելու Վիետնամի քաղաքացուհուն, որը դարձել է հանցագործության երկու կատարողներից մեկը:
Վիետնամի քաղաքացուհին հավաքագրվել է անցյալ տարվա դեկտեմբերին, իսկ այնուհետև Լին ու ևս մեկ կասկածյալ նրա հետ միասին ուղևորություն են կատարել Կամբոջա, որտեղ անցկացրել են այսպես կոչված հեռուստաշոուի փորձ, որը փաստորեն սպանություն է եղել: Սպանությունից հետո երկու աղջիկները ձերբակալվել են, իսկ Մալայզիայի ոստիկանությունն սկսել է Հյուսիսային Կորեայի այն չորս քաղաքացիների որոնումը, որոնք անմիջապես հեռացել են երկրից: Նրանցից մեկն էլ, հետաքննության կարծիքով, եղել Է Լի Չժի Հյոնը:

Сына экс-посла КНДР во Вьетнаме подозревают в убийстве Ким Чен Нама
Один из четырех граждан Северной Кореи, которых разыскивает полиция Малайзии по подозрению в убийстве Ким Чен Нама — сводного брата лидера КНДР Ким Чен Ына, является сыном экс-посла Северной Кореи во Вьетнаме, сообщило агентство Ренхап со ссылкой на источники, передает РИА Новости.
Речь идет о 33-летнем Ли Чжи Хёне, сыне бывшего посла КНДР во Вьетнаме, который прожил в этой стране около 10 лет. Прекрасное владение вьетнамским языком, как считает следствие, помогло ему завербовать гражданку Вьетнама, которая стала одной из двух исполнительниц преступления.
Гражданка Вьетнама была завербована в декабре прошлого года, а затем Ли и еще один подозреваемый вместе с ней совершили поездку в Камбоджу, где провели тренировку перед так называемым телешоу, которое на деле оказалось убийством. После убийства две девушки были арестованы, а полиция Малайзии начала розыск четырех граждан Северной Кореи, которые сразу же покинули страну. Одним из них, считает следствие, и был Ли Чжи Хён.