Յունկերը հավատում է, որ ԵՄ-ն 100-ամյա հոբելյան կտոնի
Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ժան-Կլոդ Յունկերը կարծում է, որ ԵՄ-ն, չնայած բոլոր դժվարություններին, ներառյալ միությունից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալուն, կշարունակի իր գոյությունը։ Այս մասին նա հայտնել է heute.de պորտալի հետ հարցազրույցում, փոխանցում է ТАСС-ը:
«ԵՄ-ն դեռևս տոնելու է 100-ամյա հոբելյանը», - վստահեցրել է Յունկերը։
Եվրահանձնաժողովի ղեկավարի կարծիքով՝ միության անդամ երկրները կպահպանեն իրենց ազգային ինքնությունը։ «Մենք երբեք չենք տեսնի ԵՄ-ն որպես պետություն։ Մենք չենք էլ գտնվում ԱՄՆ-ի օրինակով ազգայնացման ուղու վրա», - հավելել է Յունկերը։
Մարտի 25-ին Հռոմում բացվել է ԵՄ անդամ 27 երկրների գագաթնաժողովը՝ նվիրված Հռոմի պայմանագրի ստորագրման 60-ամյակին։

Юнкер верит, что Евросоюз отпразднует 100-летний юбилей
Глава Еврокомиссии (ЕК) Жан-Клод Юнкер считает, что ЕС, несмотря на все трудности, включая выход Великобритании из сообщества, продолжит свое существование. Об этом он заявил в интервью новостному порталу heute.de, передает ТАСС.
«Еще будет 100-летний юбилей Европейского союза», - заверил Юнкер.
По мнению главы ЕК, страны-члены сообщества сохранят свое национальное своеобразие. «Мы никогда не увидим Европейский союз государством», - считает он. «Мы и не находимся на пути огосударствления - по примеру США. Европу можно убить, если добиваться уравниловки», - добавил Юнкер.
25 марта в Риме открывается саммит 27 стран-членов Евросоюза, посвященный 60-летию подписания Римского договора.