Անփոխարինելի մարդիկ ու համակարգեր չեն լինում. Օհանյանը մեկնաբանել է նախագահի հայտարարությունը
«ՕՐՕ» դաշինքի ներկայացուցիչներն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը մեկնաբանել են Սերժ Սարգսյանի հայատարարությունն այն մասին, թե Հայաստանի ու ԼՂՀ-ի անվտանգությունը կարող են ապահովել միայն ինքն ու ՀՀԿ-ն:
«Նրանց թվում է, թե միայն իրենք են ճիշտ, դրա արդյունքում երկիրը գտնվում է այս վիճակում», - ասաց «ՕՐՕ» դաշինքը գլխավորող, պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը:
«ՀՀ-ում իշխանության եկած ցանկացած ուժ անվտանգություն կարող է ապահովել, հայկական բանակը կայացած կառույց է, ինչի համար ես շատ հպարտ եմ, ոչ ոք չի կարող ասել, որ ինքն է ձևավորել այն, զրոյից դրել, մենք բոլորս մեր դերակատարությունն ունենք, ես ինքս հպարտ եմ, որ եղել եմ բանակի ղեկին, շատ բաներ եմ արել, հատկապես, սպառազինության ու ռազմական տեխնիկայի ձեռքբերման առումով», - նշեց նա։
Նրա խոսքով՝ անփոխարինելի մարդիկ ու համակարգեր չեն լինում։
«Պետք է հին համակարգը ժողովրդավարության պայմաներ ստեղծի, ինչը մենք այսօր տեսնում ենք, որ չի իրականացվում, մենք չափից ավելի քաղաքականացնում ենք մեր երկիրը», - ասաց Սեյրան Օհանյանը։
Հարցին անդրադարձավ նաև «Ժառանգություն» կուսակցության նախագահ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը՝ նշելով, որ Սերժ Սարգսյանի այդ հայտարարությունն արտացոլում է տղայական «առոգանս» («arrogance» անգլ. թրգմ.՝ գոռոզամտություն՝ Aysor.am
«Սա եսասիրություն է՝ ի հաշվիվ ժողովրդի, որ մեր քաղաքացին չի կարող ինքն իր համար ապահովել ապագա, այս կեղծ ինքնավստահությունն է, որ բերում է մեր արտաքին դիրքերի խարխլմանը», - նշեց նա։

Незаменимых людей и систем нет – Сейран Оганян прокомментировал заявление президента
Представители альянса «Оганян – Раффи – Осканян» прокомментировали сегодня в ходе встречи с журналистами заявление Сержа Саргсяна о том, что безопасность Армении и Арцаха могут обеспечить только он и правящая Республиканская партия Армении (РПА).
«Им кажется, что правы только они, и в результате этого страна находится в таком состоянии», - сказал экс-министр обороны Сейран Оагнян, возглавляющий альянс «Оганян – Раффи – Осканян».
«Любая, пришедшая в Армении к власти сила может обеспечить безопасность, армянская армия – это состоявшаяся структура, и я очень горжусь этим. Никто не может сказать, что сформировал, создал ее с нуля, мы все сыграли в этом роль. Я горд тем, что находился у руля армии, многое сделал, особенно в плане приобретения вооружений и военной техники», - отметил он.
По словам Сейрана Оганяна, незаменимых людей и систем нет.
«Старая система должна сформировать демократические условия, что сегодня, как мы видим, не делается. Мы чрезмерно политизируем нашу страну», - сказал Сейран Оганян.
Лидер партии «Наследие» Раффи Ованнисян также обратился к этому вопросу, отметив, что заявление Сержа Саргсяна сделано в духе «мальчишеского высокомерия».
«Это – себялюбие за счет народа, причина того, что наши граждане не могут обеспечить свое будущее – в этой ложной самоуверенности, которая и приводит к расшатыванию наших внешних позиций», - отметил Раффи Ованнисян.