Վրաստանի վարչապետն առանց վիզայի խորհրդանշանական ճանապարհորդության է մեկնել Եվրոպա
Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլին Վրաստանի քաղաքացու սովորական կենսաչափական անձնագրով ճանապարհորդության է մեկնել Եվրոպա, փոխանցում է NewsGeorgia-ն:
Աթենք և Բրյուսել խորհրդանշական այցով վարչապետն ընդգծել է Եվրամիության հետ առանց վիզային ռեժիմի կարգի ուժի մեջ մտնելը: Վարչապետի հետ միասին ճանապարհորդության են մեկնել ուսանողներ, գիտնականներ, լրագրողներ և կառավարության անդամներ:
«Սա Վրաստանի քաղաքացու սովորական անձնագիր է, որով ես այսօր մեկնում եմ Եվրոպա», - Թբիլիսիի օդանավակայանում ասել է վարչապետը: Նա լրագրողներին ցույց է տվել առանց վիզայի, սովորական, ոչ դիվանագիտական անձնագիրը:
«Այսօր պատմական օր է. մեկնարկել է Վրաստանի քաղաքացիների համար Եվրամիության երկրներ առանց վիզային ռեժիմի տեղաշարժվելու կարգը: Սա մեծ ձեռքբերում է և լավ հնարավորություն Վրաստանի քաղաքացիների համար՝ Եվրամիությանն ավելի լավ ճանաչելու համար: Ցանկանում եմ շնորհավորել ձեզ մեծ, պատմական սկզբի հետ կապված»,- ասել է Կվարիկաշվիլին:

Премьер Грузии отправился в символическое безвизовое путешествие в Европу
Премьер-министр Грузии Георгий Квирикашвили отправился в Европу с обычным биометрическим паспортом гражданина Грузии, передает NewsGeorgia.
Символической поездкой в Афины и Брюссель премьер отметил вступление в силу безвизового режима с Евросоюзом для граждан Грузии. Вместе с премьером в поездку направились студенты, ученые, журналисты и члены правительства.
«Это обычный паспорт гражданина Грузии, с которым я сегодня отправляюсь в Европу» —  сказал премьер перед прохождением контроля в Тбилисском аэропорту. Георгий Квирикашвили показал журналистам, что паспорт, который он использует во время поездки, не дипломатический и в нем нет визы.
«Сегодня исторический день – началось безвизовое передвижение в страны Евросоюза для граждан Грузии. Это очень большое достижение и хорошая возможность для граждан Грузии лучше познакомиться с Евросоюзом, лучше узнать те ценности, на которых стоит Евросоюз.. Хочу поздравить вас с этим большим, историческим началом», — сказал Квирикашвили.