Ադրբեջանը մեկ ճանապարհ ունի՝ բանակցություններ և խաղաղ լուծում. Արտակ Զաքարյան
5-րդ գումարման ԱԺ պատգամավոր, ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանի գնահատմամբ՝ «Ես եմ» և «Պատիվ ունեմ» նախագծերը պաշտպանության նախարարի կողմից ներկայացվող բավականին հետաքրքիր ու արդյունավետ նախաձեռնություններ են։
«Մենք կարիք ենք ունենալու լայն հանրային քննարկումների, անձամբ ես տարբեր քննարկումներում և մասնագիտական առումով, և նաև գրավչության տեսակետից զգում եմ, որ բավականին հետաքրքրություն կա և՛ «Պատիվ ունեմ», և՛ «Ես եմ» ծրագրերի առաջարկների նկատմամբ», - Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Արտակ Զաքարյանը։
Նրա խոսքով՝ այս ամենն իրավական առումով ամրագրելու անհրաժեշտություն կլինի, բայց, մինչև իրավական առումը, պետք է բոլոր դետալներն ու մեխանիզմները հստակեցվեն, որպեսզի գաղափարը երկարաժամկետի համար լինի կիրառելի ու արդյունավետ ինչպես քաղաքացու, այնպես էլ՝ Հայաստանի պաշտպանական համակարգի համար։
«Սա անհրաժեշտ է, որպեսզի մենք միայն հնարավորություն չունենանք մեխանիկական առումով օրենքի ուժով պարտադիր զինվորական ծառայությունը ֆիքսել որպես միակ տարբերակ։ Պահպանելով պարտադիր զինվորական ծառայությունը՝ մենք սրանով հնարավորություն պետք է տանք քաղաքացիներին նաև սեփական ընտրությունը կատարել ծառայության ձևերի ու ծառայության մեխանիզմների միջև», - ընդգծեց Ա. Զաքարյանը։
Անդրադառնալով վերջին օրերին հակառակորդի ակտիվությանը, մասնավորապես, որ այսօր Թալիշի ուղղությամբ նկատվել է տանկերի տեղաշարժ, Արտակ Զաքարյանն ասաց, որ հակառակորդը տարբեր ժամանակահատվածներում, տարբեր հանգամանքներով պայմանավորված, անընդհատ տարբեր աստիճանի լարվածության է հասցնում ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանագիծը և, որոշ իրավիճակներում, նաև՝ հայ-ադրբեջանական սահմանագիծը։
«Դա տարբեր իրավիճակներով է պայմանավորված, ինչպես արտաքին քաղաքական, այնպես էլ իր ներսում տեղի ունեցող իրադարձություններով։ Մենք մի շատ կարևոր խնդիր ունենք, որը բավականին բարձր մակարդակով լուծում է՝ անընդհատ ճնշման տակ պահել ադրբեջանական բոլոր խախտումները, անընդհատ տոտալ վերահսկողության տակ պահել հակառակորդի բոլոր գործողությունները, շարժը և հրադադարի ռեժիմի խախտման բոլոր դեպքերը և, իհարկե, հակառակորդին պահել այն համոզման մեջ, որ ռազմական ճանապարհով լուծում լինել չի կարող, և Ադրբեջանը, ուզում է դա, թե չի ուզում, մեկ ճանապարհ ունի՝ բանակցություններ և խաղաղ լուծում», - ընդգծեց Ա. Զաքարյանը։

Артак Закарян: У Азербайджана есть один путь – переговоры и мирное решение
Депутат парламента Армении 5-го созыва, председатель постоянной парламентской комиссии по внешним отношениям Артак Закарян считает довольно интересными и эффективными инициативами представленные министром обороны Армении проекты «Честь имею» и «Это я».
«Нам нужно провести широкие общественные обсуждения. Я лично, исходя из различных обсуждений, а также в профессиональном плане и с точки зрения привлекательности, чувствую достаточный интерес к предложениям программ „Честь имею” и „Это я”», - заявил в беседе с корреспондентом  Aysor.am Артак Закарян.
По его словам, необходимо будет закрепить все это законодательно, однако до этого, нужно уточнить все детали и механизмы, чтобы идея могла применяться в долгосрочной перспективе и быть эффективной как для граждан, так и для оборонной системы Армении.
«Это необходимо, чтобы у нас была не только возможность механически фиксировать обязательную воинскую службу в качестве единственного варианта. Сохраняя обязательную воинскую службу, мы должны также дать гражданам возможность выбора между формой и механизмами службы», - подчеркнул А.Закарян.
Касаясь проявляемой в последние дни противником активности, в частности,  перемещения бронетехники в направлении Талиша, Артак Закарян заявил, что противник в различные периоды и по различным причинам постоянно обостряет до определенного уровня ситуацию на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск, а иногда также на армяно-азербайджанской границе.
«В различных ситуациях это обусловлено как внешнеполитическими событиями, так и событиями внутри Азербайджана. У нас есть ряд важных задач, которые решаются на довольно высоком уровне – постоянно держать под давлением все нарушения азербайджанской стороны, постоянно держать под тотальным контролем все действия противника, перемещения и все случаи нарушения режима прекращения огня, и, конечно, убедить противника в том, что военного пути решения быть не может. У Азербайджана, хочет он того или нет, есть один путь – переговоры и мирное решение», - подчеркнул Артак Закарян.