Թուրքիայում ռուս օդաչուին սպանած անձը դատապարտվել է 5 տարվա ազատազրկման ՝ անօրինական զենք պահելու համար
22/05/2017 18:38
Թուրքիայի քաղաքացի Ալփարսլան Չելիքին, որը նախկինում ստանձնել էր ռուս օդաչու Օլեգ Պեշկովի սպանության պատասխանատվությունը, Թուրքիայում դատապարտվել է 5 տարվա ազատազրկման անօրինական զենք պահելու համար, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Դատարանը չի քննել Չելիքի ներգրավվածությունը ռուս օդաչու Պեշկովի մահվանը, այս գործով հետաքննությունը շարունակվում է», - ասել է Չելիքի փաստաբանը:
Չելիքը և 18 այլ ամբաստանյալներ մեղադրվել են անօրինական զենք պահելու համար:
Օլեգ Պեշկովը զոհվել է 2015թ. նոյեմբերի 24-ին թուրք-սիրիական սահմանի վրա Թուրքիայի կողմից ռուսական Սու-24 ինքնաթիռի խոցման հետևանքով:

Убийца российского пилота получил в Турции 5 лет тюрьмы за хранение оружия
Альпарслан Челик, взявший на себя ответственность за убийство российского пилота Олега Пешкова, приговорен в Турции к пяти годам тюрьмы за незаконное владение оружием. Об этом РИА Новости рассказал адвокат.
«Суд не рассматривал дело о причастности Челика к гибели российского летчика Пешкова, расследование по нему продолжается», — отметил адвокат.
Олег Пешков погиб в Сирии 24 ноября 2015 года. Турецкий истребитель F-16 сбил российский бомбардировщик Су-24, после чего катапультировавшегося летчика расстреляли с земли.