Լավրով. Իրանին չի կարելի բացառել Սիրիայի հակամարտության կարգավորումից
Իրանին չի կարելի բացառել Սիրիայի հակամարտության կարգավորման միջազգային գործընթացից, հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Հիշեցնեմ, որ Սիրիայի աջակցության միջազգային խումբը, որը ստեղծվել է մի քանի տարի առաջ, հիմնվում է համընդգրկունության՝ բոլոր արտաքին խաղացողներին ներգրավելու սկզբունքի վրա։ Իրանն այդ խմբի միջուկն է», - ասել է նա։
Լավրովի խոսքով՝ «Աստանայի գործընթացը հիմնված է համընդգրկունության սկզբունքի վրա՝ հաշվի առնելով, որ Ռուսաստանը, Թուրքիան ու Իրանը հանդես են եկել միջսիրիական անմիջական երկխոսության նախաձեռնությամբ՝ կառավարության ու զինված ընդդիմության մասնակցությամբ»։
«Այդ եռյակում Թուրքիան նաև հանդես է գալիս որպես Պարսից ծոցի մի շարք արաբական պետությունների ներկայացուցիչ, ներառյալ Սաուդյան Արաբիան, ներառյալ Կատարը», - նշել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը։
Նա ընդգծել է, որ Աստանայի բանակցություններն ու Սիրիայի հրադադարը «հավանության են արժանացել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում», ինչը «բավականին ակնհայտ ցույց է տալիս միջազգային հանրության վերաբերմունքն այդ գործընթացի նկատմամբ»։

Лавров: Иран нельзя исключать из урегулирования сирийского конфликта
Иран нельзя исключать из международного процесса по урегулированию сирийского конфликта, заявил глава МИД РФ Сергей Лавров, передает РИА Новости.
«Напомню, что Международная группа поддержки Сирии, которая была пару лет назад создана, основывается именно на принципе инклюзивности, на принципе вовлечения всех внешних игроков. И Иран — ядро этой группы», — сказал он.
По словам Лаврова, «астанинский процесс основывается на принципе инклюзивности, учитывая, что Россия, Турция и Иран выступили с инициативой прямого межсирийского диалога с участием правительства и вооруженной оппозиции». «В этой тройке Турция выступает представителем и ряда арабских государств Персидского залива, включая Саудовскую Аравию, включая Катар», — отметил глава МИД РФ.
Он подчеркнул, что переговоры в Астане и перемирие в Сирии, которое было достигнуто в конце прошлого года, «было одобрено в Совете Безопасности ООН», что «достаточно наглядно показывает отношение международного сообщества к этой ситуации».