Պատերազմի վտանգը բավականին մեծ է, Ադրբեջանը, սակայն,  չունի այն սկսելու հնարավորություն. Հրանտ Մելիք-Շահնազարյան
23/05/2017 12:32
Պատերազմի վտանգը բավականին մեծ է, Ադրբեջանը, սակայն, չունի այն սկսելու հնարավորություն. Հրանտ Մելիք-Շահնազարյան
Ադրբեջանն այս պահին չի կարող պատերազմ վերսկսել, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:
Քաղաքագետի խոսքով` արդբեջանական զինված ուժերում լուրջ խնդիրներ կան:
«Սպաներ են  ձերբակալվել, ովքեր մեղադրվում են հայկական կողմին տեղեկություններ տալու մեջ: Այդ սպաները տարօրինակ հանգամանքներում սպանվում են: Նման զինված ուժերով, նման պռոբլեմներ կուտակած բանակով Ադրբեջանն այս պահին չի կարող պատերազմ վերսկսել, որքան էլ դա նրանց հետաքրքրությունների շրջանակում լինի, որքան էլ Ալիևին դա պետք լինի ապրիլյան ձախողումներն ու կորուստնեը վերականգնելու համար», - ընդգծեց Հ. Մելիք-Շահնազարյանը:
Նրա խոսքով, սակայն, պատերազմի վտանգը բավականին մեծ է:
«Ադրբեջանը շատ լուրջ պատճառ ունի պատերազմ սկսելու` թեկուզ ապրիլի կորուստները վերականգնելու համար: Ադրբեջանին պետք է իրավիճակային փոփոխություն, որը դիվանագիտական ճանապարհով անհնար է, իսկ ռազմական ճանապարհով` հնարավոր», - ասաց նա` շեշտելով, որ Ադրբեջանը, սակայն, չունի պատերազմ սկսելու հնարավորություն:
«Պատերազմը չի սկսվում բացառապես այն պատճառով, որ Ադրբեջանի ցանկությունները իրենց հնարավորություններին չեն համապատասխանում», - ընդդգծեց Հ. Մելիք-Շահնազայանը:
Ինչ վերաբերում է Մինսկի խմբի համանախագահների հասցեական հայտարարությանն, ապա քաղաքագետը նշեց, որ առաջին անգամ չէ, որ նման հայտարարություն է արվում:
«2015 թվականի հունվարին էլ կոչ արվեց ադրբեջանական կողմին հետևողական լինել: Մենք պիտի նմանատիպ հայտարարությունները կողք-կողքի դնենք ու ներկայացնենք որպես օրինաչափություն», - ընդգծեց քաղաքագետը:
Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանն ասաց, որ Մինսկի խումբը որոշ չափով վերանայել է իր դիրքորոշումները ու պետք է որոշ չափով խրախուսել, որ հետևողական զարգացում լինի:
«Հաջորդ քայլը  պետք է լինի այն, որ հասնենք նրան, որպեսզի Մինսկի խմբի համանախագահները կարողանան համոզել իրենց երկրների ղեկավարներին օգտագործել ողջ ազդեցությունն Ադրբեջանին ռազմատենչ քաղաքականությունից ետ պահելու համար ու իրականում հարցը խաղաղ ճանապարհով որոշակի լուծումներ առաջարկել», - նշեց քաղաքագետը:
Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանի դիտարկմամբ` Ադրբեջանը չի ճանաչելու Արցախի անկախությունը, իսկ հայկական կողմն էլ որևէ տարածքային զիջումներ չի կարող անել Ադրբեջանին:
«Որքան էլ հիմա թե մենք, թե իրենք պաշտոնապես հայտարարենք, որ պատրաստ ենք  որոշակի տարածքային զիջումների գնալ ու ստանալ անկախություն, իսկ Ադբեջանն էլ՝ այլ մոտեցումներ է ներկայացնում, իրականում, դրանք կյանքի կոչելու մեխանիզմներ չկան», - ասաց նա:

Опасность возобновления войны довольно высока, однако у Азербайджана нет возможности начать ее – политолог
23/05/2017 14:13
Азербайджан не может возобновить военные действия, заявил сегодня журналистами политолог Грант Мелик-Шахназарян.
По словам политолога, в вооруженных силах Азербайджана есть серьезные проблемы.
«Арестованы офицеры, которые обвиняются в передаче сведений армянской стороне. Эти офицеры умирают в странных обстоятельствах. Как бы Алиев этого не хотел, Азербайджан не может начать войну с такими вооруженными силами, с армией, в которой накопились подобные проблемы», - подчеркнул политолог.
По его словам, тем не менее, опасность возобновления войны довольно высока.
«У Азербайджана есть серьезные причины, чтобы начать войну, хотя бы для восстановления апрельских потерь. Азербайджану нужно изменить ситуацию, что невозможно дипломатическим путем, однако возможно военным», - сказал он. Политолог отметил, что, однако, у Азербайджана подобной возможности нет.
«Война не начинается только потому, что желания и возможности Азербайджана не совпадают», - подчеркнул он.
Что касается адресного заявления сопредседателей МГ ОБСЕ, то политолог отметил, что подобное заявление озвучивается не впервые. Он отметил, что МГ ОБСЕ в некоторой мере пересмотрела свои подходы.
«Следующим нашим шагом должно стать то, чтобы сопредседатели Минской группы ОБСЕ уговорили руководителей своих стран использовать все свое влияние для удержания Азербайджана от милитаристских заявлений и в действительности предложить определенные решения для мирного урегулирования конфликта», - отметил политолог.
По его мнению, Азербайджан не признает независимость Арцаха, а армянская сторона не может пойти на какие-либо территориальные уступки.