Եգիպտոսի նախագահն Ազգային խորհրդի նիստ է գումարում քրիստոնյաների վրա հարձակումից հետո
Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթահ աս Սիսին Անվտանգության ազգային խորհրդի արտահերթ նիստ է գումարում՝ երկրի հարավում քրիստոնյաների տեղափոխող ավտոբուսի վրա կատարված հարձակման կապակցությամբ, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Ուրբաթ առավոտյան անհայտ անձինք երկու ավտոմեքենաներից ինքնաձիգներով գնդակոծել են ղպտի քրիստոնյաների տեղափոխող ավտոբուսը: Հարձակումը տեղի է ունեցել Եգիպտոսի հարավի Էլ Մինյայի նահանգի Էլ Ադավա բնակավայրից արևմուտք՝ Սուրբ Սամուիլի վանքի շրջանում: Վերջին տվյալով՝ զոհվել է 26 մարդ, վիրավորվել ևս 23-ը:
Ղպտի ներկայացուցիչները հայտնում են 35 զոհվածների մասին: Եգիպտոսի անվտանգության ուժերն ստուգում են հարձակման շրջանը, վանքի մատույցները շրջափակված են:

Президент Египта созывает Нацсовет после нападения на христиан
Президент Египта Абдель Фаттах ас-Сиси собирает экстренное заседание Национального совета по безопасности в связи с нападением на автобус с христианами на юге страны, сообщает РИА Новости.
Неизвестные на двух автомашинах в пятницу утром обстреляли из автоматов автобус с христианами-коптами. Нападение произошло в районе монастыря Святого Самуила к западу от населенного пункта Эль-Адавва провинции Эль-Минья на юге Египта. По последним официальным данным погибли 26 человек, еще 23 ранены. Коптские представители сообщают о 35 погибших.