Honda-ն կիբերհարձակման պատճառով մեկ օրով փակել է իր գործարաններից մեկը
Ճապոնական Honda Motor ավտոընկերությունը  ստիպված է եղել մեկ օրով կանգնեցրել է  Սայթամա պրեֆեկտուրայում տեղակայված գործարանի գործունեությունը կիբերհարձակման  պատճառով: Այս մասին հայտնում է ТАСС-ը` հղում անելով Kyodo գործակալությանը:
Աղբյուրի տվյալով՝ համակյարգչային համակարգը, որը հսկում է արտադրագիծը, հունիսի 18-ին վարակվել է արգելափակող վիրուսով, որի ստեղծողները գումար են շորթում վերականգման համար: Honda-ի ինժեներների  ջանքերով գործարանի աշխատանքը երկու օր անց վերականգնվել է
Հարձակման համար կիրառվող ծրագիրը նման է WannaCry վիրուսին, որի միջոցով մայիսին իրականացվել է գլոբալ կիբերհարձակում: Այն ժամանակ վիրուսը Ճապոնիայում խոցել էր ավելի քան 2 հազար համակարգիչ, այդ թվում Hitachi էլեկտրոնիկայի արտադրողների համակարգերը:

Honda на день остановила один из заводов из-за кибератаки
Японская автомобильная компания Honda Motor  была вынуждена на один день остановить свой завод в префектуре Сайтама из-за кибератаки. Об этом сообщает ТАСС со ссылкой на агентство Kyodo.
По его данным, компьютерные системы, контролирующие производственную линию, 18 июня были заражены вирусом-блокировщиком, создатели которого вымогают деньги за восстановление систем. Благодаря усилиям инженеров Honda, работа завода была восстановлена уже 20 июня.
Программа, которая использовалась для атаки, похожа на вирус WannaCry, с помощью которого в мае была осуществлена глобальная кибератака. Тогда в Японии вирус поразил порядка двух тысяч компьютеров, в том числе системы производителя электроники Hitachi.