Բունդեսթագը հաստատել է գերմանացի զինվորների հեռացումը թուրքական ռազմաբազայից
Գերմանիայի կառավարությունը չորեքշաբթի հաստատել է թուրքական «Ինջիրլիք» ռազմաբազայից բունդեսվերի զինվորականների դուրսբերման մասին որոշումը, փոխանցում է Korrespondent.net-ը:
Բունդեսթագի «մեծ կոալիցիայից կուսակցությունների ներկայացրած առաջարկին կողմ է քվեարկել 569 պատգամավորից 461-ը:
Գերմանացի զինվորականների հեռացման պատճառը Բունդեսթագի պատգամավորներին ռազմաբազա այցելելու Թուրքիայի կառավարության արգելքն է դարձել: Որպես պատճառաբանում տարբեր առիթներ են նշվել, այդ թվում և 1915 թվականի  Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունումը Բունդեսթագի կողմից:
Պատճառներից մեկն էլ Բեռլինի կողմից Թուրքիայում տեղի ունեցած հեղաշրջման փորձից հետո երկրի փախած թուրք զինվորականներին ապաստան տալն է:

Бундестаг утвердил уход войск из Турции
В среду парламент Германии одобрил вывод военных бундесвера с турецкой авиабазы Инджирлик,передает Korrespondent.net.
В поддержку предложения, внесенной партиями «большой коалиции«, проголосовал 461 из 569 парламентариев.
Причиной ухода стали запреты правительства Турции на посещение немецкими депутатами Инджирлика. В качестве обоснований выдвигались различные поводы, в частности принятие Бундестагом резолюции, в которой события 1915 года в Османской империи были признаны геноцидом армянского народа.
Следующим поводом стало предоставление Берлином политического убежища турецким военным, бежавшим из страны после попытки переворота.