Մինսկը կարող է դիտարկել ՌԴ-ից «Իսկանդեր» համալիրների ձեռքբերման հնարավորությունը
Բելառուսը կարող է ապագայում դիտարկել Ռուսաստանից «Իսկանդեր» հրթիռային համալիրների ձեռքբերման հնարավորությունը: Այդ մասին РИА Новости-ին հայտարարել է Մոսկվայում Բելառուսի դեսպան Իգոր Պետրիշենկոն:
«Զենիթահրթիռային համալիրների գծով, ինչպես ԶԼՄ-ներում նշել են մեր պաշտպանական գերատեսչության ներկայացուցիչները, Բելառուսում հիմնական ԶՀՀ-ն այսօրվա դրությամբ մնում է Ս-300 համակարգը: Ս-400 համալիրների և «Իսկանդեր» օպերատիվ-մարտավարակաան հրթիռային համալիրների մատակարարումները կարող են դիտարկվել՝ հաշվի առնելով բարելավված բնութագրիչներով նոր սպառազինության հայտնվելը», - ասել է Պետրիշենկոն:
Դեսպանի խոսքով՝ Բելառուսի իշխանությունները սպասում են, որ հեռանկարում Միութենական պետության օդային սահմանների հսկողության համար գործի կդրվեն Բելառուսի ռազմաօդային ուժերի և հակաօդային պաշտպանության Սու-30ՍՄ-երը:

Минск может рассмотреть возможность приобретения у РФ комплексов «Искандер»
Белоруссия может в будущем рассмотреть возможность приобретения у России ракетных комплексов «Искандер», заявил в интервью РИА Новости посол Белоруссии в Москве Игорь Петришенко.
«По зенитно-ракетным комплексам, как отмечали в СМИ представители нашего оборонного ведомства, основным ЗРК в Беларуси на сегодняшний день остается система С-300. Поставки комплексов С-400 и оперативно-тактических ракетных комплексов «Искандер» могут быть рассмотрены с учетом появления нового вооружения с улучшенными характеристиками. Ожидаем, что в перспективе на охрану воздушных границ Союзного государства заступят Су-30СМ войск ВВС и ПВО Беларуси», — сказал Петришенко.
На прошлой неделе в минобороны Белоруссии сообщили, что республика закупит в России 12 самолетов Су-30СМ.