ՀՀ ՄԻՊ-ը ԵԽ ՄԻ հանձնակատարին տեղեկացրել է սահմանամերձ գյուղերի գնդակոծման մասին
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը՝ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից 2017թ. հուլիսի 20-22-ին Տավուշի մարզի սահմանամերձ գյուղերը գնդակոծելու վերաբերյալ հեռախոսազրույց է ունեցել Եվրոպայի Խորհրդի Մարդու իրավունքների հանձնակատարի ներկայացուցչի հետ:
Արման Թաթոյանը մտահոգություն է հայտնել, որ ադրբեջանական զինված ուժերը թիրախավորում են հատկապես քաղաքացիներին և նրանց գույքը, գնդակոծում են գյուղերի դպրոցները, մանկապարտեզները, բնակելի տները, հատկապես՝ օրվա այն ժամերին, երբ ավելի մեծ է խաղաղ բնակիչների կյանքին և առողջությանը վնաս պատճառելու հավանականությունը:
Պաշտպանը նշել է, որ միջազգային հանրությունը պետք է հրապարակայնորեն դատապարտի քաղաքացիական բնակչության թիրախային գնդակոծությունները:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի և ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարի գրասենյակի պայմանավորվածության համաձայն՝ վերջին օրերին Տավուշի մարզի սահմանամերձ Չինարի, Բարեկամավան գյուղերի գնդակոծությունների ու դրանց հետևանքների վերաբերյալ տվյալները հատուկ սկզբունքով կամփոփվեն և կներկայացվեն հանձնակատարին:

Омбудсмен Армении проинформировал комиссара СЕ по правам человека об обстрелах приграничных сел
Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян  провел телефонную беседу с представителем комиссара Совета Европы по правам человека относительно предпринятого азербайджанскими ВС 20-22 июля 2017 года обстрела приграничных сел Тавушской области Армении.
Как сообщают из офиса омбудсмена Армении, Арман Татоян выразил обеспокоенность в связи с действиями ВС Азербайджана, использующих мирных граждан и их имущество в качестве мишени, обстреливающих школы, детские сады, жилые дома в селах – особенно в часы, когда вероятность причинения вреда жизни и здоровью мирных жителей особенно велика.
Омбудсмен Татоян отметил, что международное сообщество должно публично осудить предпринятые ВС Азербайджана прицельные обстрелы мирного населения.
Согласно достигнутой между омбудсменом Армении и Офисом комиссара СЕ по правам человека договоренности, данные  о последних обстрелах приграничных сел Чинари и Барекамаван Тавушской области Армении и их последствиях будут обобщены и представлены комиссару.