Վանաձոր-Ալավերդի ավտոճանապարհի լայնածավալ հիմնանորոգումը շարունակվում է
Վանաձոր-Ալավերդի-Վրաստանի սահման (Մ-6) միջպետական նշանակության ավտոճանապարհի Վանաձոր-Ալավերդի հատվածի լայնածավալ հիմնանորոգումը շարունակվում է:
ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանն այցելել է նշված ճանապարհահատված` շինարարական աշխատանքների որակին ու ընթացքին հետևելու, տեղեկացնում են նախարարության լրատվական ծառայությունից:
Ճանապարհի վերականգնման և բարելավման ծրագիրը մեկնարկել է անցած տարվա սեպտեմբերին։
«Կապավոր» ընկերությունը, որը պատասխանատու է ճանապարհի երրորդ հատվածի շինարարության համար, ամբողջությամբ ավարտել է կամուրջներից մեկի կառուցումը։
Ընկերության շինարարներն ավարտել են նաև 3 թունելներից երկրորդի հիմնանորոգումը: Այս դեպքում ավելի ճիշտ է ասել՝ կառուցումը, քանի որ տարիներ շարունակ այն վտանգավոր և դժվարանցանելի է եղել երթևեկության համար։
Այստեղ հատակն իջեցնելու եղանակով թունելի բարձրությունն ավելացվել է 2 մետրով` համապատասխանեցնելով ճանապարհաշինական ընդունված նորմերին։ Այն նաև լայնացվել է, հիմնովին նորոգվել են պատերն ու առաստաղը։
Մնացել է միայն լուսավորությունը ապահովել, որը, «Կապավոր» ընկերության տնօրենի խոսքով, նույնպես իրականացնելու են բարձր որակով։
Լիովին բարեկարգվել է նաև երրորդ թունելը։ Շինարարական ընկերության ղեկավարը հայտնեց, որ այստեղ կատարվել են ծրագրով նախատեսված բոլոր աշխատանքները։ Նախարարը, սակայն, ընդգծեց, որ անհրաժեշտ են բարեկարգման լրացուցիչ աշխատանքներ, որոնք կքննարկվեն ընթացիկ աշխատանքին զուգահեռ։
Վանաձորից եկող ճանապարհի առաջին հատվածում, որտեղ շինարարությունն իրականացնում է  «Արարատ-ճանշին» ընկերությունը, այս պահին ասֆալտապատման աշխատանքները ձգձգվում են ենթակառուցվածքները վերամոնտաժելու պատճառով։
Ուշացնում են ՀԷԿ-ի, ինչպես նաև ջրատար նոր խողովակները տեղադրող և հներն ապամոնտաժող ենթակապալառուները: Նախարարը պահանջեց հստակ վերջնաժամկետ և հանձնարարեց բոլոր հին խողովակները ապամոնտաժել և նորերը տեղադրել մինչև օգոստոսի 15-ը։ Հակառակ դեպքում կկիրառվեն տույժեր` այդ թվում նաև պայմանագրի վերանայում։
Հիմնանորոգվող երկրորդ հատվածի կապալառու «Ճանապարհ» ՍՊ ընկերության տնօրեն Էդուարդ Բեզոյանը նախարարին ներկայացրեց ընթացիկ խնդիրները։ Որոշ տեղերում առկա են նաև սեփականաշնորհված հողատարածքներն իրացնելու խնդիրներ։
Նախարարին ներկայացվեց կատարված աշխատանքը` ճանապարհի հատվածաբար լայնացումը, կառուցված հենապատերը, կտրուկ վայրէջք-վերելքների մեղմացումները։
Նախարար Վահան Մարտիրոսյանն, ընդհանուր առմամբ, շինարարության ընթացքն ու որակը գոհացուցիչ համարեց, սակայն բոլոր 3 ընկերություններին հանձնարարեց խստագույնս հետևել պայմանագրով նախատեսված ժամանակացույցին՝ միաժամանակ պահպանելով որակի պահանջները, հաշվի առնել նաև բնապահպանական նորմերը։

Продолжается широкомасштабный капитальный ремонт дороги Ванадзор-Алаверди
Продолжается широкомасштабный капитальный ремонт участка «Ванадзор-Алаверди» межгосударственной автотрассы Ванадзор-Алаверди-граница Грузии (М-6), сообщает пресс-служба Минтранса Армении.
Министр транспорта, связи и информационных технологий Армении Ваан Мартиросян посетил данный участок автодороги, чтобы проследить за ходом и качеством строительных работ.
Программа по реконструкции и благоустройству дороги стартовала в сентябре прошлого года. Компания «Капавор», которая ответственна за строительство на третьем участке дороги, уже полностью завершила строительство одного из мостов.
Строители компании также завершили ремонт второго из трех тоннелей. В данном случае, речь идет о строительстве тоннеля, поскольку на протяжении многих лет он находился в аварийном состоянии и был труднопроходим для транспорта.
Осталось лишь обеспечить освещение в тоннеле, что, по словам директора компании «Капавор», будет также сделано высококачественно.
Полностью благоустроен также третий тоннель. Директор строительной компании отметил, что проведены все предусмотренные программой  работы.
Министр, однако, подчеркнул, что необходимо провести дополнительные работы по благоустройству.
На первом участке дороги из Ванадзора, где строительные работы проводит компания «Арарат-Чаншин», на данный момент работы по асфальтированию затягиваются.
Министр потребовал назвать конкретные сроки сдачи, поручив демонтировать все старые трубы и установить новые до 15 августа. В противном случае будут применены штрафы, в том числе и пересмотр договора.
Директор ООО «Чанапар» – подрядчика третьего ремонтируемого участка – Эдуард Безоян представил министру текущие проблемы.
Министру транспорта представлены также все проведенные работы, в частности частичное расширение дороги, построенные подпорные стены, смягчение крутых подъемов и спусков.
Ваан Мартиросян, в целом, счел удовлетворительными ход и качество строительных работ, однако всем 3 компаниям поручил строжайшим образом следить за предусмотренным договором графиком, в то же время придерживаться параметров качества, учитывая также экологические нормы.