Վենեսուելայի սահմանադիր ժողովն իրեն օժտել է խորհրդարանական լիազորություններով
Վենեսուելայի սահմանադիր ժողովը հավանության է արժանացրել հրամանը, որի համաձայն ժողովն օրենսդրական գործառույթներ է ձեռք բերում։ Երկրի խորհրդարանը փաստացի լուծարվում է, հայտնում է Lenta.ru-ն:
Այդ որոշման օգտին են քվեարկել սահմանադիր ժողովի անդամները, իսկ Վենեսուելայի խորհրդարանը սահմանադիր ժողովի գործողությունները  հակասահմանադրական է անվանել և պահանջել թույլ չտալ լուծարել օրենսդիր իշխանությունը։
ԱՄՆ-ի պետդեպը դատապարտել է Վենեսուելայի սահմանադիր ժողովի այդ որոշումը՝ խոստանալով Վենեսուելայի ժողովրդին աջակցելու համար օգտագործել տնտեսական ու դիվանագիտական լծակները։
Վենեսուելայում սահմանադրական կառույցի խաթարումը դատապարտել են նաև Արգենտինայի, Բրազիլիայի, Իսպանիայ, Կանադայի, Կոստա Ռիկայի, Մեքսիկայի, Պերուի և Չիլիի խորհրդարանները։

Учредительное собрание Венесуэлы наделило себя парламентскими полномочиями
Учредительное собрание Венесуэлы одобрило указ, устанавливающий для него законодательные функции и фактически распускающий парламент страны. Об этом сообщает Lenta.ru cо ссылкой на Reuters.
За подобное решение проголосовали все члены органа, созданного для изменения конституции страны. При этом парламент Венесуэлы (Национальная ассамблея) назвал действия учредительного собрания противоречащими конституции и потребовал не допустить роспуска законодательной власти.
Госдеп США также осудил решение венесуэльского учредительного собрания. «Этот захват власти направлен на замену демократически избранного парламента на авторитарный комитет, нарушающий закон», — сказано в заявлении ведомства. Госдеп пообещал использовать экономические и дипломатические рычаги, чтобы поддержать народ Венесуэлы.
Подрыв конституционного строя Венесуэлы также осудили парламенты Аргентины, Бразилии, Испании, Канады, Коста-Рики, Мексики, Панамы, Перу и Чили.