Փողոցների անվանափոխման հիմքում հակառուսական տարր է ընկած. Ֆերդինանտ Առաքելյանը՝ «Ելք»-ի առաջարկի մասին
21/08/2017 14:03
Հուշարձանագետ Սամվել Կարապետյանը կողմ է «Ելք»-ի՝ Երևանի փողոցները հայ հայտնի գործիչների անուններով վերանվանելու  առաջարկին:
«Կան անուններ, որոնց փոխվելուն ես էլ կողմնակից եմ: Օրինակ, Լենինգրադյան փողոցը գուցե արժի, որ Մոսկվայում կամ Պետերբուրգում պահեն, բայց այստեղ ոչ», - ասաց հուշարձանագետը լրագրողների հետ զրույցում:
Վերջինս նշեց, որ ցավալի է՝ մինչև այսօր մայրաքաղաքում չկա Լեոնիդ Ազգալդյանի անունը կրող փողոց.
«Նրա մահից ավելի քան 10-ամյակներ են անցել, և նրա անունով փողոց արդեն իսկ պիտի ունենայինք», - ընդգծեց նա:
Քանդակագործը նաև նշեց, որ ինքն ամիսներ առաջ դիմել է անձամբ Տարոն Մարգարյանին՝ առաջարկելով փողոցներից մեկը վերանվանել Համբարձում Երամյանի անունով.
«Նա համաշխարհային դեմք է, բայց լուր չունենք, որովհետև հայ է, եթե լիներ այլ ազգ, աշխարհն էլ կիմանար` մենք էլ, բայց այս մարդու անունով անգամ դպրոց չկա»,- ավելացրեց նա:
Հանդիպման հաջորդ բանախոս ճարտարապետ Ֆերդինանդ Առաքելյանը հակադարձեց՝ նշելով, որ ինքը դեմ է փողոցները վերանվանելու առաջարկին.
«Փողոցների անվանափոխման հիմքում հակառուսական տարր է ընկած»,- ասաց նա` ավելացնելով.
«Գուցե սովետական գործիչները սխալներ արել են, բայց նույն Գրիբոյեդովը մեզ համար զոհվեց, մենք էլ նրանց համար ենք զոհվել: Սրա նպատակն այն է, որ հայ ժողովրդին հանեն ռուսների դեմ»:

В основе переименования улиц есть какой-то антироссийский элемент – Фердинанд Аракелян о предложении блока «Елк»
21/08/2017 15:17
Специалист по памятникам Самвел Карапетян поддерживает предложения блока «Елк» относительно переименования улиц города Еревана и их названия именами известных армянских деятелей.
«Есть названия улиц, которые нужно изменить. К примеру, возможно, есть смысл в том, чтобы в Москве или Санкт-Петербурге была ул. Ленинградян, но не здесь», - заявил Самвел Карапетян в беседе с журналистами.
Он отметил, что, к сожалению, в столице по сей день нет улицы, носящей имя Леонида Азгалдяна.
«Прошли десятилетия после его смерти, и мы уже должны были иметь улицу, названную в его честь», - подчеркнул он.
С.Карапетян также отметил, что несколько месяцев назад обратился к Тарону Маргаряну, предложив переименовать одну из улиц, назвав ее именем Амбарцума Ерамяна.
«Он известный педагог и деятель, но мы о нем не знаем, поскольку он армянин. Если бы он был представителем другой нации, о нем бы знали во всем мире, в том числе и у нас, однако именем этого человека не названа даже школа», - добавил эксперт.
Другой участник встречи архитектор Фердинанд Аракелян возразил, отметив, что выступает против предложения о переименовании улиц.
«В основе переименования улиц есть какой-то антироссийский элемент», - сказал он.
«Возможно, советские деятели допускали ошибки, но тот же Грибоедов погиб, спасая армян, а многие из нас погибли ради них. Цель этого в том, чтобы настроить армян против русских», - добавил архитектор.