Սիրիական ընդդիմության ուժերն ԻՊ-ից ազատագրել են Ռաքքայի տարածքի 80 տոկոսը
ԱՄՆ-ի կողմից աջակցվող «Սիրիական ժողովրդավարական ուժերի» (SDF) արաբա-քրդական ջոկատները հայտարարել են «Իսլամական պետության» (Ռուսաստանում և մի շարք այլ երկրներում արգելված) զինյալներից սիրիական Ռաքքա քաղաքի 80 տոկոսի ազատագրման մասին:
Ռաքքան ԻՊ-ի հսկողության տակ Է գտնվում 2013 թվականից. քաղաքը համարվում Է ահաբեկիչների ոչ պաշտոնական մայրաքաղաքը: 2016 թվականին ԱՄՆ-ի գլխավորած կոալիցիան հայտարարեց քաղաքի ազատագրման գործողությունն սկսելու մասին: Ավելի վաղ SDF-ի ներկայացուցիչը հայտարարել էր, որ Ռաքքայում մնացել է 700-ից մինչև 1000 ահաբեկիչ:
«Կարելի է ասել, որ Ռաքքա քաղաքի 80 տոկոսը ազատագրված է: Մեր ջոկատները շարունակում են քաղաքի մաքրումն ականներից և մնացած զինյալներին հետապնդում են քաղաքի այն տարածքներում, որտեղ մարտեր են ծավալվում», - ասված է SDF-ի մամուլի տեղեկագրում, որը հայտնվել է РИА Новости-ի տրամադրության տակ:

Сирийская оппозиция заявила об освобождении от ИГ  80% территории Ракки
Поддерживаемые США арабо-курдские отряды «Сирийских демократических сил» (SDF) заявили об освобождении от боевиков «Исламского государства» (запрещенное в России) 80% сирийского города Ракка. Ракка находится под контролем ИГ с 2013 года, город считается неофициальной столицей террористов.
В 2016 году коалиция во главе с США заявила о начале операции по освобождению города. Ранее представитель SDF заявила, что в Ракке осталось от 700 до 1000 террористов.
«Можно сказать, что 80% города Ракка освобождены. Наши отряды продолжают зачистку города от мин и преследуют оставшихся боевиков на площадях города, где разворачиваются бои», — говорится в поступившем в распоряжение РИА Новости пресс-релизе SDF.