Իրանի քաղաքացին փորձել է ապօրինի հատել հայ-թուրքական սահմանը
Հանգստյան օրերին Արտաշատի սահմանային ջոկատի տարածքում՝ Երասխ գյուղի մոտակայքում, ձերբակալվել է հայ-թուրքական սահմանը ապօրինի հատած անհայտ անձը:
Ինչպես հայտնում է Հայաստանում ՌԴ-ի Դաշնային անվտանգության ծառայության սահմանապահ վարչության մամուլի ծառայությունը՝ սահմանախախտը որևէ դիմադրություն չի ցուցաբերել: Անձնական ստուգման ժամանակ՝ ինքնությունը հաստատող փաստաթղթեր և արգելված առարկաներ չեն հայտնաբերվել:
Իրավախախտի խոսքով՝ ինքն Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքացի է՝ 1985 թվականին ծնված:
Այս պահին՝ Հայաստանի Ազգային անվտանգության ծառայությունը ձերբակալվածի նկատմամբ իրականացնում է ստուգման համալիր աշխատանքներ:
Անցած շաբաթվա ընթացքում սա Արտաշատի սահմանային ջոկատի տարածքում իրավախախտի ձերբակալման երկրորդ դեպքն է:

Гражданин Ирана пытался незаконно пересечь армяно-турецкую границу
В минувшие выходные на участке Арташатского пограничного отряда, в районе населенного пункта Ерасх, военнослужащими отряда задержан неизвестный, незаконно пересекший армяно-турецкую границу.
Как сообщает пресс-служба Пограничного управления ФСБ России в Армении, с целью преодоления сигнализационного комплекса злоумышленник пытался использовать специально оборудованный лаз для мелких диких животных.
В ходе задержания нарушитель границы сопротивления не оказал.
При личном досмотре, документов, удостоверяющих личность и запрещенных предметов при нем не обнаружено.
Со слов нарушителя он является гражданином Исламской Республики Иран, 1985 г.р.
В настоящий момент Служба национальной безопасности Армении в отношении задержанного проводит комплекс проверочных мероприятий.
За прошедшую неделю это второй случай задержания нарушителей на участке Арташатского пограничного отряда Пограничного управления ФСБ России в Республике Армения.