Ռիչարդ Միլզ. 2018-ի համար ԱՄՆ ՄԶԳ կողմից Հայաստանին տրվող գումարն ավելանալու է
Վերջին 25 տարիների ընթացքում ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության աշխատանքի ուշադրության կենտրոնում է եղել նաև Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված քայլերը և կառավարության աշխատանքը հասարակությանը մատուցվող ծառայությունների մասով, ասաց Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլզը։
«Ուրախ եմ, որ կառավարությունը կոռուցպիայի դեմ պայքարը գերակա խնդիր է հռչակել և այդ ուղղությամբ քայլեր է իրականացնում», - նշեց նա ԱՄՆ ՄԶԳ` Հայաստանի ժողովրդի հետ գործընկերության 25-ամյա հոբելյանը նշանավորող տոնական միջոցառման շրջանակում:
Դիտարկմանը, թե այս տարիների ընթացքում ԱՄՆ ՄԶԳ-ն 1 մլրդ դոլար է ծախսել և ինչպիսին է լինելու հետագայում տրամադրվելիք գումարը՝ դեսպան Միլզն ընդգծեց, որ գումարը տարեցտարի փոփոխվում է։
Նրա խոսքով, իրենց նպատակը երբևէ չի եղել այն, որն ՄԶԳ-ն Հայաստանում միշտ լինի, այլ փորձ է արվել օգնել ձևավորել կարողություններ:
«Մեծ ուրախությամբ ուզում եմ նշել, որ եկող տարվա համար Հայաստանին տրվող գումարը մեծանալու է, բայց պետք է նաև գիտակցել, որ ԱՄՆ ՄԶԳ-ն Հայաստանում մշտապես չի լինելու, նպատակը եղել է օգնել ձևավորել մեխանիզմներ, որոնք թույլ կտան, որ Հայաստանն ինքը զբաղվի տարաբնույթ հարցերով», - նշեց դեսպանը։

Ричард Миллз: В 2018 году увеличится предоставляемая USAID финансовая помощь Армении
В центре внимания деятельности Агентства США по международному развитию (USAID) в течение последних 25 лет находились борьба против коррупции в Армении и работа правительства в сфере предоставления услуг гражданам, заявил посол США в Армении Ричард Миллз.
«Рад, что правительство провозгласило борьбу с коррупцией приоритетной задачей и осуществляет шаги в этом направлении», - отметил он на торжественном мероприятии, посвящённом 25-летию сотрудничества Агентства США по международному развитию с Арменией.
На замечание, за прошедшие годы USAID была оказана Армении помощь в размере 1 млрд. долларов, какая сумма будет предоставлена агентству в дальнейшем, посол Ричард Миллз подчеркнул, что суммы меняются каждый год.
По его словам, целью США никогда не являлось то, чтобы Агентство США по международному развитию USAID всегда оставалось в Армении, предпринималась попытка помочь сформировать потенциал.
«С большой радостью хочу отметить, что выделенные Армении в будущем году финансовые средства увеличатся, но нужно также осознать, что USAID не всегда будет находиться в Армении, наша цель – помочь сформировать механизмы, которые позволят Армении самой заняться различными вопросами», - отметил посол США.