Forbes-ը հրապարակել է ամենահարուստ ամերիկացիների ցանկը
Բիլ Գեյթսը 24-րդ անգամ անընդմեջ դարձել է ԱՄՆ-ի ամենահարուստ մարդը՝ գլխավորելով Forbes հանդեսի հրապարակած վարկանիշը: Microsoft-ի ղեկավարի կարողությունը հասնում է 89 մլրդ դոլարի: Amazon-ի ղեկավար Ջեֆ Բեզոսը՝ 81,5 մլրդ դոլարով, դարձել է երկրորդը, երրորդ տեղում վարկանիշը կազմողները դրել են Ուորեն Բաֆեթին, որի կարողությունը, ըստ Forbes-ի գնահատումների, 78 մլրդ դոլար է, հայտնում է РИА Новости-ն:
Տարվա ընթացքում իրենց դրամագլուխներն ավելացրել են ցուցակում հայտնված 289 գործարար այն դեպքում, երբ միայն 51 միլիարդատեր «աղքատացել» է: Նրանց թվում է նաև ԱՄՆ-ի գործող նախագահը: Պետության ղեկավարի պաշտոնում գտնվելու մեկ տարվա ընթացքում Թրամփը կորցրել է  600 մլն դոլար և հաստատվել վարկանիշի 248-րդ տեղում: Նրա կարողությունը գնահատել են 3,1 մլրդ դոլար:
Ընդհանուր առմամբ ԱՄՆ-ի ամենահարուստ մարդիկ տարվա ընթացքում ավելի են հարստացել. նրանց միագումար կարողությունը հասել Է 2,7 տրլն դոլարի, ինչը 300 մլրդ դոլարով ավելի է, քան՝ անցյալ տարի: Ցուցակում տեղ գտած յուրաքանչյուր բիզնեսմենի կարողության միջին չափը նույնպես աճել է՝ 6 միլիարդից մինչև 6,7 մլրդ դոլար: Վարկանիշում չի հաջողվել տեղ գրավել նրանց, ում դրամագլուխները չեն գերազանցում 2 մլրդ դոլարը:

Forbes опубликовал список самых богатых американцев
Билл Гейтс в 24-й раз подряд стал богатейшим человеком в США, возглавив рейтинг, опубликованный журналом Forbes. Состояние главы Microsoft достигает 89 миллиардов долларов. Глава Amazon Джефф Безос с 81,5 миллиарда долларов стал вторым, на третье место составители рейтинга поместили Уоррена Баффета — у него, по оценкам Forbes, 78 миллиардов долларов, сообщает РИА Новости.
За год увеличили свои капиталы 289 попавших в список бизнесменов, в то время как лишь 51 миллиардер стал беднее. В их числе оказался и действующий президент США. За год пребывания на посту главы государства Трамп потерял 600 миллионов долларов и обосновался в рейтинге на 248-й позиции. Его состояние оценили в 3,1 миллиарда долларов.
В целом богатейшие люди США за год стали еще богаче — их совокупное состояние достигло 2,7 триллиона долларов, что на триста миллиардов больше, чем в прошлом году. Средний размер состояния каждого бизнесмена из списка также вырос — с 6 до 6,7 миллиарда долларов. Тем, чьи капиталы не превышают 2 миллиардов, даже не удалось попасть в рейтинг, отмечает Forbes.