Մադրիդի իշխանությունները հարգում են Կառլես Պուչդեմոնի հարցով Բելգիայի դատարանի վճիռը
Իսպանիայի իշխանությունները հարգանքով են մոտենում Կատալոնիայի նախկին ղեկավար Կառլես Պուչդեմոնի և կառավարության 4 անդամների հարցով Բելգիայի դատարանի վճռին։ Այս մասին ասել է Իսպանիայի փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Սորայա Սաենս դե Սանտամարիան, փոխանցում է ТАСС–ը։
«Կառավարության կողմից հաշվի առնելով ժողովրդավարական համակարգի մասին մեր հայտարարությունները առավելագույն հարգանք ենք ցուցաբերում Իսպանիայի, Բելգիայի և անկախ դատական համակարգ ունեցող բոլոր պետությունների դատավորների որոշումների նկատմամբ», - ասել է փոխվարչապետը, որին մեջբերում է Europa Press–ը։
Նոյեմբերի 3-ին Պիրենեյան թագավորության ազգային դատական կոլեգիան Բելգիայում գտնվող Պուչդեմոնին և Կատալոնիայի կառավարության 4 անդամներին եվրոպական կալանքի օրդեր էր տվել։

Мадрид заявил, что уважает решения бельгийского суда в отношении Пучдемона
Власти Испании с уважением относятся к решениям бельгийского суда в отношении отстраненного от должности главы Каталонии Карлеса Пучдемона и четверых бывших членов регионального правительства, которые находятся в Брюсселе. Об этом заявила заместитель премьера, министр территориального управления Испании Сорайя Саенс де Сантамария, передает ТАСС.
«Со стороны правительства и с учетом того, что мы говорим о демократической системе, такой же демократической, как и в Испании, выражаем максимальное уважение решениям судей в Испании, Бельгии и во всех государствах, уважающих разделение властей и независимость судебных органов», - отметила вице-премьер, чьи слова приводит агентство Europa Press.
3 ноября Национальная судебная коллегия пиренейского королевства постановила выдать ордер на арест Пучдемона и четверых бывших членов правительства автономии, которые находятся в Бельгии.