ԵՄ-ն կուժեղացնի Շենգեն գոտու սահմանների վերահսկողությունը
ԵՄ-ն որոշել է ուժեղացնել Շենգեն գոտու արտաքին սահմանների հսկողությունը միության մեջ չմտնող երկրների քաղաքացիների մուտքի համար, նշված է ԵՄ Խորհրդի Բրյուսելում երկուշաբթի տարածած հայտարարության մեջ, փոխանցում է Life.ru-ն:
«Նոյեմբերի 20-ին Խորհուրդը հաստատել է Շենգենի սահմանային օրենսգրքում մուտքի ու ելքի համակարգին վերաբերող և դրա մեջ փոփոխություններ կատարելու մասին որոշումը: Այդ համակարգը հաշվառելու է Շենգեն գոտու սահմանները հատող երրորդ երկրների քաղաքացիների մուտքի, ելքի և մուտքի արգելքի մասին տեղեկատվությունը», - նշվում է հայտարարության մեջ:
Փաստաթղթում նշված է, որ նոր համակարգը կբարելավի ստուգումների որակը մասնավորապես արտաքին սահմաններին: Բացի այդ, այն կապահովի ժամանողների մասին հուսալի և պարբերական տեղեկատվություն, կամրապնդի անվտանգությունը ԵՄ-ում և կուժեղացնի ահաբեկչության դեմ պայքարը:
ԵՄ խորհուրդն ու Եվրախորհրդարանը պետք է ստորագրեն հաստատված որոշումը, որից հետո այն կհրապարակվի միության Պաշտոնական ամսագրում և ուժի մեջ կմտնի 20 օր անց՝ հստակեցվում է հայտարարության մեջ:

Евросоюз решил усилить проверки на въезде в Шенгенскую зону
ЕС решил усилить контроль внешних границ Шенгенской зоны для въезда граждан, не входящих в сообщество. Об этом говорится в заявлении Совета ЕС, распространенном в понедельник в Брюсселе, передает Life.ru.
«20 ноября Совет одобрил постановление относительно системы въезда-выезда и внесения изменений в Шенгенский пограничный кодекс по ней. Эта система будет регистрировать информацию о въезде, выезде и отказе во въезде граждан третьих стран, пересекающих границы Шенгенской зоны», - отмечается в нем.
В документе говорится, что новая система улучшит, в частности, качество проверок на внешней границе. Кроме того, она обеспечит надежную и систематическую информацию о приезжих, а также укрепит безопасность в ЕС и усилит борьбу с терроризмом.
Совет ЕС и Европарламент должны подписать одобренное постановление, после чего оно будет опубликовано в Официальном журнале сообщества и вступит в силу спустя 20 дней, поясняется в заявлении.