«Ծառուկյան» խմբակցությունը վերջնական դիրքորոշում չունի բյուջեի նախագծի վերաբերյալ
«Ծառուկյան» խմբակցությունը, որն ԱԺ նիստում կոշտ քննադատության էր ենթարկել կառավարության գործունեությունը և ներկայացրած 2018 թվականի բյուջեի նախագիծը, դեռևս վերջնական դիրքորոշում չունի՝ ինչպես է քվեարկելու փաստաթղթին։
«Խմբակցությունը որոշում դեռ չունի, դեռ չենք որոշել», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Ծառուկյան» խմբակցության անդամ Վարդան Բոստանջյանը։
Նրա խոսքով՝ խմբակցությունը առաջարկություններ է ներկայացրել բյուջեի նախագծում ներառելու համար։
«Կնայենք, թե կառավարությունը մեր ներկայացրած առաջարկությունների մասով ինչ մոտեցում է ցուցաբերել, ըստ այդմ էլ՝ կոլեգիալ որոշում կկայացնենք», - ասաց Բոստանջյանը։
Անդրադառնալով բյուջեի նախագծին՝ Բոստանջյանը նկատեց, որ այն «մաքսիմալ հնարավորությունների բյուջե է» ու հավելեց.
«Այդ հնարավորությունները չափազանց սուղ են, ինչը, ըստ էության, նորից առաջընթացի հիմքեր չի տալիս։ Իհարկե, իշխանությունը, կառավարությունն ասում է, որ նախադրյալների ստեղծման բյուջե է։ Եթե այդպես էլ լինի, կարելի է նույնիսկ համակերպվել նման մոտեցման հետ։ Բայց բոլոր դեպքերում, բազմաթիվ ուղղություններով ֆինանսները կրճատվել են, օրինակ՝ կրթության ֆինանսավորումը երկու միլիոնի չափ, առողջապահության ֆինանսավորումը՝ տասը միլիոնի չափ»։

Фракция «Блок Царукян» пока не имеет окончательной позиции по проекту бюджета
Парламентская фракция «Блок Царукян», которая подвергла резкой критике деятельность правительства и представленный проект госбюджета на 2018 год, пока не имеет окончательной позиции относительно голосования по документу.
«У фракции пока нет решения, мы пока не решили», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am член фракции «Блок Царукян» Вардан Бостанджян.
По его словам, фракция представила предложения для внесения в проект госбюджета.
«Мы посмотрим, какой подход проявит правительство по части наших предложений, и в зависимости от этого примем коллегиальное решение», - сказал депутат.
Касаясь представленного правительством проекта госбюджета, Бостанджян отметил, что это «бюджет максимальных возможностей», и добавил:
«Эти возможности чрезвычайно ограничены, что, по сути, снова не дает оснований для прогресса. Конечно, власти, правительство заявляют, что это бюджет создания предпосылок. Если даже и так, то можно было бы даже смириться с подобным подходом. Однако во всех случаях, финансирование в различных направлениях сократилось, к примеру, финансирование сферы образования в размере 2 млн., финансирование здравоохранения – в размере 10 млн.».