ԵՄ-ն պատրաստ է Հայաստանին առաջարկել ԵԱՏՄ-ի հետ համատեղելի համագործակցություն, սակայն ազատ առևտրի գոտու մասին խոսք այլև չկա
22/11/2017 12:16
Եվրոպական միությունը տեսնում է Հայաստանի հետ համագործակցության հնարավորությունը, չնայած Եվրասիական տնտեսական միությանն (ԵԱՏՄ) անդամակցությանը, սակայն բացառում է այդ երկրի հետ ազատ առևտրի գոտու ստեղծման հնարավորությունը, փոխանցում է «Интерфакс»-ը՝ հղում անելով եվրոպացի բարձրաստիճան դիվանագիտական աղբյուրին:
«Ավելի վաղ ԵՄ-ն առաջարկել է Հայաստանին համագործակցություն, որն, ըստ էության, համադրվում էր այլ առաջարկների հետ: Հայաստանը նախընտրեց դառնալ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ, ինչը նշանակում է այդ միության ներսում սպառողական շուկային միացում», - ասել է աղբյուրը:
«Եվ հենց Հայաստանը դարձավ այդ համաձայնագրի մի մաս, կորցրեց միությունից դուրս երրորդ գործընկեր երկրների հետ ազատ առևտրի համաձայնագրերի կնքման իրավունքը», - ասել է նա:
«Հետևաբար, եթե Հայաստանը ցանկանում է Եվրամիության հետ ազատ առևտրի համաձայնագիր կնքել, միակ ճանապարհն է՝ խախտել ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածությունը», - մանրամասնել է աղբյուրը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանն աջակցել է Եվրամիության հետ ասոցացման համաձայնագրի ստեղծման գաղափարին:
Նա հավելել է, որ ԵՄ-ն ընդունել է Հայաստանի ընտրությունը և հարմարվել դրան:
«Այժմ ԵՄ-ն Հայաստանին առաջարկում է պայմանագիր կնքել, որը նաև նախատեսում է համագործակցության հնարավորություն, սակայն չի հանդիսանում ազատ առևտրի պայմանագիր, քանի որ նման փաստաթղթի կնքումն այլևս հնարավոր չէ՝ ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության պատճառով», - ասել է դիվանագետը:
«ԵՄ-ն հարմարվել է իրավիճակին, և մենք առաջարկում ենք համագործակցություն, որը համահունչ է Հայաստանի ընտրությանը, և կարծում եմ՝ հնարավոր է նման համաձայնագիր կնքել ԵՄ-ի հետ, որը թույլ կտա լինել նաև Եվրասիական տնտեսական միության մի մաս», - նշել է աղբյուրը:

ЕС готов предложить Армении сотрудничество, совместимое с членством в ЕАЭС, но речи о зоне свободной торговли уже не идет
22/11/2017 00:00
Евросоюз видит возможность сотрудничества с Арменией, несмотря на ее присоединение к Евразийскому экономическому союзу (ЕАЭС), однако исключает возможность создания зоны свободной торговли с этой страной, сообщил журналистам во вторник высокопоставленный европейский дипломатический источник, передает "Интерфакс".
"ЕС ранее сделал предложение Армении о сотрудничестве, которое, в принципе, совмещалось с другими предложениями. Армения предпочла стать членом ЕАЭС, что означает и присоединение к рынку потребления внутри этого объединения", - сказал диписточник.
"И как только Армения стала частью этого соглашения, она потеряла свое автономное право заключать соглашения о свободной торговле с третьими странами-партнерами вне этого соглашения", - отметил он.
"Поэтому, если Армения захочет заключить соглашение о свободной торговле с ЕС, единственный путь, - это нарушить достигнутое соглашение в рамках с ЕАЭС", - пояснил он.
По его словам, Армения поддерживала идею создания соглашения об ассоциации с Евросоюзом.
Он добавил, что ЕС принял выбор Армении и приспособился к нему.
"Теперь ЕС предлагает Армении заключить соглашение, которое также предполагает возможность для сотрудничества, но не является соглашением о свободной торговле. Поскольку заключение такого документа больше невозможно из-за присоединения Армении к ЕАЭС", - сказал дипломат.
"ЕС приспособился к ситуации, и мы предлагаем сотрудничество, совместимое с выбором Армении. И я считаю, что возможно заключить такое соглашение с ЕС, которое позволит и быть в составе Евразийского экономического союза", - отметил источник.