Թուրքմենստանն առաջարկում է ՄԱԿ-ի էներգետիկ խորհուրդ ստեղծել
Թուրքմենստանն առաջարկում է հատուկ մարմին ստեղծել՝ ՄԱԿ-ի էներգետիկ խորհուրդ և ՄԱԿ-ին կից փորձագիտական խումբ էներգոանվտանգության հարցերով, Աշխաբադում Էներգետիկ խարտիայի կոնֆերանսի 28-րդ նիստի ժամանակ ասել է Թուրքմենստանի փոխվարչապետ Մաքսաթ Բաբաևը, փոխանցում է TREND-ը:
«Ներկայումս համաշխարհային տնտեսության էներգետիկ ոլորտում ստեղծված իրավիճակը թելադրում է էներգետիկ անվտանգության հարցերով ՄԱԿ-ի Կոնվենցիայի մշակման և ընդունման անհրաժեշտություն», - ասել է Բաբաևը:
Թուրքմենստանի համար էնեգետիկ անվտանգության ապահովման ռազմավարական առաջանայնություն է տրանսպորտային ենթակառուցվածքի դիվերսիֆիկացումը, ինչը կարող է ապահովել էներգառեսուրսների փոխադրումը միջազգային շուկաներ բազմատեսակ խողովակաշարի համակարգի ճյուղավորված ցանցի ստեղծման հաշվին:
«Այդ ռազմավարական ուղղության իրականացումը ենթադրում է էներգետիկ համագործակցության համալիր զարգացում ոչ միայն էներգակիրներ մատակարարող երկրների, նրանց տրանզիտերների և սպառողների, այլև հետաքրքրված կողմերի և միջազգային կազմակերպությունների, մասնավորապես՝ ՄԱԿ-ի և Էներգետիկ խարտիայի միջև», - նշել է Բաբաևը:

Туркменистан предлагает создать Энергетический совет ООН
Туркменистан предлагает создать специальный орган - Энергетический совет ООН и экспертную группу при ООН по вопросам энергобезопасности, сказал в среду в Ашхабаде на 28-й сессии конференции Энергетической хартии вице-премьер Туркменистана Максат Бабаев, передает TREND.
«Ситуация, сложившаяся в настоящее время в энергетическом секторе мировой экономики, диктует необходимость разработки и принятия Конвенции ООН по энергетической безопасности», - сказал Бабаев.
Для Туркменистана стратегическим приоритетом обеспечения энергетической безопасности является диверсификация транспортной инфраструктуры, способной обеспечить доставку энергоресурсов на международные рынки за счет создания разветвленной сети многовариантной трубопроводной системы.
«Реализация этого стратегического направления предполагает комплексное развитие энергетического сотрудничества не только между странами-поставщиками энергоносителей, их транзитерами и потребителями, но и заинтересованными сторонами и международными организациями, в частности ООН и Энергетической хартией», - отметил Бабаев.