ՍԾՏՀ խորհրդարանական վեհաժողովը դարձել է խաղալիք Թուրքիայի և Ադրբեջանի ձեռքում. Թևան Պողոսյան
Եթե չեն կրակում առաջնագծում, «կրակում» են դիվանագիտական սեղանի շուրջ, Aysօr.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի» նախագահ Թևան Պողոսյանը՝ անդրադառնալով, երեկ Սևծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովում ընդունված հակահայկական բանաձևին:
«Սրանք հերթական «կրակոցներն» են, որոնց պետք է դիմակայել և հակահարված տալ, որ նմանատիպ իրավիճակներ այլևս որևէ տեղ չկրկնվեն: Հայտարարությունը վտանգավոր չէ, քանի որ Սևծովյան խորհրդարանական վեհաժողովը որևէ ձև ներգրավված չէ Արցախյան խնդրի լուծմանը», - նշեց Թևան Պողոսյանը:
Վերջինս ընդգծեց, որ բանաձևի ընդունումը տեղի է ունեցել կանոնակարգի և դիվանագիտական էթիկայի նորմերի խախտմամբ, ինչը փաստում է՝ կառույցն այլևս չի կարող համարվել վստահելի ինստիտուտ:
«Սա հարված էր իրենց իմիջին, որովհետև բոլոր վեհաժողովները սիրում են հարգել իրենց կանոնակարգերը: Եթե նայենք այնտեղ ընդգրկված երկրների ցանկին, կհասկանանք, թե այդ երկրներն ինչ վերաբերմունք ունեն դեպի Հայաստանը: Այնպես, որ նրանց արածը զարմանալի չէ», - ընդգծեց նա:
Թևան Պողոսյանը վստահություն հայտնեց, որ ընդունված հայտարարությունը միջազգային ատյաներում որևէ լուրջ արձագանք չի ունենալու, իսկ Հայաստանը պետք է աշխատանքներ տանի՝ հասնելու միջազգային ատյաններում նման պահվածքի դատապարտմանը:
«Սևծովյան խորհրդարանական վեհաժողովը դարձել է խաղալիք Թուրքիայի և Ադրբեջանի ձեռքում: Ցավում եմ, որ նույն Մոլդովան, Ուկրաինան և Վրաստանը, մաս կազմելով արևելյան գործընկերության, այսպիսի վարքագծով ցույց տվեցին, թե ինչքանով են իրենք հավատարիմ իրենց ստանձնած հայտարարություններին և արժեքներին», - նշեց նա:
Թևան Պողոսյանի խոսքով՝ թեև հայտարարության ընդունմանը մասնակցել են տարբեր երկրների պատվիրակներ, բայց դա դեռ չի նշանակում, որ տվյալ երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաները համաձայն են հայտարարության տեքստի հետ:
«Եթե հարցնենք, օրինակ, Վրաստանի ԱԳ նախարարին, նա կասի, որ կիսում է այն, ինչ ԵԱՀԿ-ում է կամ Արևելյան գործընկերությունում: Դա նշանակում է, որ այնտեղ մարդիկ տրվել են գումարային անհատական մանր երևույթներին ՝ փորձելով այդպես ներկայացնել իրենց երկրի շահերը՝ առանց հասկանալու, որ այդպիսով սեփական երկրին են հարված հասցնելու», - նկատեց նա:
Անդրադառնալով հայկական պատվիրակության հասցեին հնչող մեղադրանքներին, որ նրանք նախապես ծանոթ չեն եղել օրակարգին՝ Պողոսյանը նշեց, որ դա քիչ հավանական է.
«Չեմ կարծում, որ ծանոթ չեն եղել, քանի որ օրակարգը նախապես ուղարկվում է: Եթե անգամ ծանոթ չեն եղել, օրակարգում դժվար թե գրված լիներ, որ առանձին պատվիրակությունների ղեկավարությունները պետք է հավաքվեին»:
Երեկ Սևծովյան տնտեսական համագործակցության խորհրդարանական վեհաժողովին մասնակցող ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը հայտարարություն էր տարածել, որ մինչ սպասում էին դահլիճում, բոլոր պատվիրակությունների ղեկավարները ՍԾՏՀ ԽՎ գլխավոր քարտուղարի և Ուկրաինայի պատվիրակության ղեկավարի նախաձեռնությամբ առանձնացել և ինչ-որ հարց էին քննարկում, որին իրենք հրավիրված չէին:
Արդյունքում հռչակագրի մեջ տարածաշրջանում առկա հակամարտությունների վերաբերյալ մի փոփոխություն է մտցվել, որն ամբողջովին հակասում է միջազգային իրավունքի՝ ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության ու ժողովուրդների ազատ ինքնորոշման իրավունքի համալիր սկզբունքին:

Парламентская ассамблея ЧЭС  стала игрушкой в руках Турции и Азербайджана – Теван Погосян
Если не стреляют на передовой, то «стреляют» за дипломатическим столом, заявил в беседе с корреспондентом Aysօr.am председатель Международного центра человеческого  развития Теван Погосян, касаясь принятой на Парламентской ассамблее Черноморского экономического сотрудничества (ПА ЧЭС) антиармянской декларации.
«Это очередные «выстрелы», которым нужно противостоять и давать контрудар, чтобы подобные ситуации нигде больше не повторялись. Заявление не опасно, поскольку ПА ЧЭС никоим образом не участвует в урегулировании карабахского конфликта», - отметил Теван Погосян.
Он отметил, что принятие резолюции состоялось с нарушением норм регламента и дипломатической этики, что свидетельствует о том, что эта структура не может более считаться надежным институтом.
«Это было ударом по их имиджу, поскольку все парламентские ассамблеи стремятся проявлять уважение к своим регламентам. Если мы посмотрим на список входящих туда стран, то поймем, как они относятся к Армении. Посему их поведение неудивительно», - подчеркнул Теван Погосян.
Теван Погосян выразил уверенность, что принятая декларация не будет иметь серьезного резонанса в международных инстанциях, а Армения должна вести работу, чтобы добиться осуждения подобного поведения в международных структурах.
«ПА ЧЭС стала игрушкой в руках Турции и Азербайджана. Сожалею, что та же Украина, Молдова и Грузия, будучи частью Восточного партнерства, проявили подобное поведение и продемонстрировали, насколько они верны взятым на себя обязательствам и ценностям», - отметил он.
По словам Погосяна, хотя и в принятии декларации участвовали главы делегаций разных стран, это вовсе не значит, что высокопоставленные должностные лица этих стран согласны с содержанием текста декларации.
«Если мы спросим, к примеру, главу МИД Грузии, то он скажет, что разделяет точку зрения ОБСЕ или Восточного партнерства. Это значит, что люди просто пошли на какие-то действия, пытаясь представить интересы своей страны, при этом, не осознавая, что тем самым наносят вред своей же стране», - отметил Теван Погосян.
Касаясь обвинений в адрес армянской делегации, в связи с тем, что они заранее не знали о повестке, Теван Погосян отметил, что это маловероятно.
«Не думаю, что не знали, поскольку повестка отправляется заранее. Если даже не были знакомы, вряд ли в повестке было написано, что отдельно должны собраться главы делегаций», - сказал он.
Накануне армянская делегация в ПА ЧЭС распространила заявление о том, что перед открытием юбилейного заседания выяснилось, что руководители всех делегаций по инициативе генсека ПА ЧЭС и главы делегации Украины уединились и обсуждают какой-то вопрос. На это обсуждение не был приглашен лишь руководитель делегации Армении.
В дальнейшем выяснилось, что в результате вышеупомянутого обсуждения, в текст декларации была предложена поправка, касающееся существующих конфликтов в регионе, формулировка которой полностью противоречит таким всеобъемлющим принципам международного права, как отказ от применения и угрозы применения силы, территориальная целостность государств и право народов на самоопределение.