2018-ի ապրիլից հետո Վերահսկիչ պալատը կդառնա Հաշվեքննիչ պալատ և այլևս ծրագիր չի ներկայացնի ԱԺ
2018 թվականի ապրիլից Հայաստանի Վերահսկիչ պալատը կվերանվանվի և կդառնա Հաշվեքննիչ պալատ, այդ մասին այսօր ԱԺ նիստում Վերահսկիչ պալատի 2018 թվականի գործունեության տարեկան ծրագրի նախագիծը ներկայացնելիս հայտարարեց ՎՊ նախագահ Լևոն Յոլյանը:
«Այս փոփոխությունը բխում է Սահմանադրության փոփոխություններից: Այսինքն՝ այս փոփոխություններով պալատը վերահսկողության մասով կիրականացնի հաշվեքննություն», - նշեց Յոլյանը:
Այս ծրագիրը վերջին անգամ է ներկայացվում Ազգային ժողովի դատին, քանի որ 2018-ի ապրիլից հետո այլևս ինքն է հաստատելու հաշվեքննության թեմաները:
Ինչ վերաբերում է 2018-ի անելիքներին, Յոլյանը տեղեկացրեց, որ առանձնացրել են մի քանի ոլորտներ, որոնցում իրականացնելու են համալիր ուսումնասիրություն: Այսպես, համալիր ուսումնասիրություն կկատարվի Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի, Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների, Արտակարգ իրավիճակների, Տնտեսական զարգացման և ներդրումների և Բնապահպանության նախարարություններում, ինչպես նաև Քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչությունում:
«Թեմաներն ընտրելիս նկատի ենք ունեցել նաև վերահսկողության օբյեկտներում վերջին անգամ իրականացված վերահսկողության ժամանակագրությունը, ծավալը, ինչպես նաև ռիսկերը: Օրինակ՝ Քաղավիացիայում վերջին անգամ վերահսկողություն իրականացրել ենք դեռևս 2009 թվականին, Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունում՝ 2012-ին», - ասաց Յոլյանը:

С апреля 2018 года Контрольная палата станет Аудиторской палатой – Левон Йолян
С апреля 2018 года Контрольная палата Армении будет переименована и станет Аудиторской палатой, заявил сегодня председатель Контрольной палаты Армении Левон Йолян, представляя в парламенте проект программы деятельности ведомства на 2018 год.
«Это изменение вытекает из внесенных в Конституцию РА изменений. То есть, согласно этим изменениям, палата по части контроля будет осуществлять аудит», - отметил он.
Глава Контрольной палаты отметил, что эта программа представляется в парламент в последний раз, поскольку после апреля 2018 года темы аудита будут утверждаться палатой.
Что касается деятельности палаты в 2018 году, то Левон Йолян сообщил, что для проведения комплексного изучения предусмотрены несколько сфер.
Так, комплексное изучение будет проведено в министерствах труда и социальных вопросов, по чрезвычайным ситуациям, энергетических инфраструктур и природных ресурсов, экономического развития и инвестиций, охраны природы, а также в Главном управлении гражданской авиации.
«При выборе темы мы имели в виду также график, объем осуществленного в последний раз контроля на подконтрольных объектах, а также риски. К примеру, в Главном управлении гражданской авиации в последний раз мы осуществляли контроль еще в 2009 году, в министерстве по чрезвычайным ситуациям – в 2012 году», - сказал Левон Йолян.