Քնեսեթում ընդդիմադիրները պատրաստվում են Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձև ներկայացնել
Իսրայելի «Yesh Atid» ընդդիմադիր կուսակցության առաջնորդ Յաիր Լապիդը, անդրադառնալով Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կողմից հնչող հակաիսրայելական հայտարարություններին, Քնեսեթից պահանջել է Թուրքիայի դեմ կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել, հաղորդում է Ermenihaber-ը:
Թուրքական «T24.com.tr» լրատվական կայքը, հղում անելով հրեական «The Times of Israil»-ին, գրում է, որ Լապիդը  հայտարարել է, թե իր կուսակցությունը առաջիկայում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող օրենքի նախագիծ է ներկայացնելու Քնեսեթ (Իսրայելի խորհրդարան):
Հրեա ընդդիմադիր գործիչը «դիվանագիտական սխալ» է անվանել նաև Անկարայի հետ հարաբերությունները կարգավորելու նպատակով 2016 թվականին կնքված թուրք-իսրայելական համաձայնագիրը:
«Մենք չպետք է վախենանք ո՛չ Թուրքերի, ո՛չ պաղեստինցիների, ո՛չ էլ արաբական աշխարհի սպառնալիքներից: Եթե որևէ մեկին դուր չի գալիս նախագահ Թրամփի հայտարարությունը (Երուսաղեմը Իսրայելի մայրաքաղաք ճանաչելու վերաբերյալ-EH), ապա դա իր խնդիրն է»,- ասել է Լապիդը:
Հոդվածը հրապարակած «The Times of Israil»-ը հիշեցրել է, որ Իսրայելը նախկինում Թուրքիային բարկացնելու համար խուսափում էր Հայոց ցեղասպանության ճանաչումից:

Израильская оппозиция представит в Кнессет законопроект о признании Геноцида армян
Лидер израильской оппозиционный партии «Yesh Atid» Яир Лапид, обратившись к антиизраильским заявлениям президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана, потребовал от Кнессета (парламент Израиля) предпринять конкретные шаги против Анкары, сообщает Ermenihaber со ссылкой на израильское издание «The Times of Israil»
Я.Лапид заявил, что представляемая им партия представит в ближайшее время в Кнессет законопроект о признании факта Геноцида армян в Османской империи 1915 года.
Оппозиционный деятель назвал «дипломатической ошибкой» также подписанное в 2016 году с Анкарой соглашение о нормализации турецко-израильских отношений.
«Мы не должны бояться угроз – ни Турции, ни палестинцев, ни арабского мира. Если кому-то не нравится заявление президента США Дональда Трампа (о признании Иерусалима столицей Израиля. – Прим.ред.), то это его проблемы», – отметил Я. Лапид.
Как напоминает издание «The Times of Israil», Израиль в прошлом избегал признания факта Геноцида армян в Османской империи – во избежание недовольства Турции.