Հունաստանի խորհրդարանը հաստատել է բարեփոխումների փաթեթը
Հունաստանի խորհրդարանը հավանություն է տվել Էներգետիկայի ոլորտի, աշխատանքային օրենսդրության և բյուջետային քաղաքականության բարեփոխումների փաթեթին, դա Հունաստանին միջոցների հերթական չափաբաժնի հատկացման պայմանն էր երկրին միջազգային ֆինանսական օգնության ավարտվող ծրագրի շրջանակներում, հայտնում է «Интерфакс»-ը:
Եվրոգոտու երկրների ֆինանսների նախարարները, ինչպես սպասվում է, Հունաստանին վարկաբաժնի հատկացմանը հավանություն կտան հունվարի 22-ի հանդիպմանը: Դրանից հետո Հունաստանը, 86 մլրդ եվրո ընդհանուր ծավալով գործող ծրագիրն ավարտելու համար, մինչև տարեվերջ պետք է դրա պայմանների կատարման ևս մեկ ստուգում անցնի:
Նախօրեին խորհրդարանում քվեարկությունն անցել է Աթենքում և Հունաստանի այլ քաղաքներում խիստ խնայողության նոր միջոցների դեմ բողոքի զանգվածային ակցիաների պայմաններում: Հունաստանն արդեն ութ տարի ԵՄ-ի և Արժույթի միջազգային հիմնադրամի օգնությունն է ստանում խորը ճգնաժամի հաղթահարման համար:

Парламент Греции одобрил пакет реформ для получения кредитного транша
Парламент Греции одобрил в понедельник пакет реформ в сфере энергетики, трудового законодательства и бюджетной политики; эти меры являются условием выделения Греции очередной порции средств в рамках завершающейся программы международной финансовой помощи стране,  передает «Интерфакс».
Министры финансов еврозоны, как ожидается, одобрят выделение Греции кредитного транша на встрече 22 января. После этого Греции, чтобы успешно завершить действующую программу общим объемом 86 млрд евро, предстоит пройти до конца года еще одну проверку выполнения ее условий. Голосование в парламенте происходило на фоне массовых протестов в Афинах и других городах против новых мер жесткой экономии.
Акции привели к затруднениям в движении городского транспорта и задержкам авиарейсов. Греция уже в течение восьми лет получает международную помощь ЕС и МВФ для преодоления глубокого кризиса.