Նազարբաևի՝ ԱՄՆ կատարած այցի շրջանակում ստորագրվել է 7 մլրդ դոլարի համաձայնագիր
Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի՝ Միացյալ Նահանգներ կատարած այցի շրջանակում ստորագրվել է 20-ից ավելի համաձայնագիր, որոնց ընդհանուր արժեքը 7 մլրդ դոլար է։ Այս մասին հայտնում է Ղազախստանի նախագահի մամուլի ծառայությունը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Ավելի վաղ Նազարբաևն ասել էր, որ Վաշինգտոնում ԱՄՆ-ի ու Ղազախստանի միջև ավելի քան 7.5 մլրդ դոլարի 20-ից ավելի առևտրային պայմանագիր կստորագրվի:
«Երկրի ղեկավարի պաշտոնական այցի շրջանակում ստորագրվել է 7 միլիարդ դոլարի ավելի քան 20 առևտրային փաստաթուղթ՝ ներդրումային ու առևտրատնտեսական համագործակցության վերաբերյալ, որոնք ուղղված են ավիացիայի և տիեզերական հետազոտությունների, նավթաքիմիական ու գյուղատնտեսական ոլորտներում, ինչպես նաև ենթակառուցվածքային զարգացման նախագծերի իրականացմանը», - ասվում է պաշտոնական հայտարարությունում:

В ходе визита Назарбаева в США были подписаны документы на семь миллиардов
В рамках визита президента Казахстана Нурсултана Назарбаева в США подписано более 20 соглашений на сумму 7 миллиардов долларов, сообщила пресс-служба главы Казахстана, передает РИА Новости.
Ранее Назарбаев заявлял, что США и Казахстан в ходе его визита в Вашингтон подпишут более 20 коммерческих контрактов на сумму свыше 7,5 миллиарда долларов.
«В рамках официального визита главы государства было подписано более 20 коммерческих документов об инвестиционном и торгово-экономическом сотрудничестве, которые направлены на реализацию проектов в сфере авиации и космических исследований, нефтехимической и сельскохозяйственной отрасли, а также проектов в области инфраструктурного развития на сумму порядка 7 миллиардов долларов», — говорится в сообщении.