Մարգվելաշվիլին չի բացառում, որ իր թեկնածությունը կառաջադրի աշնանը կայանալիք նախագահի ընտրություններում
17/01/2018 11:58
Վրաստանի նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլին չի բացառում, որ իր թեկնածությունը երկրորդ ժամկետով կառաջադրի աշնանը կայանալիք նախագահի ընտրություններում, հայտնում է ТАСС-ը:
Հունվարի 16-ին «Ռուսթավի 2» հեռուստաալիքի եթերում, պատասխանելով լրագրողների հարցերին, նա ասել է, որ «ելնելով քաղաքական նկատառումներից՝ այսօր պաշտոնական հայտարարություն չի անի այն մասին, թե նախագահի պաշտոնի համար առաջադրելու է արդյոք իր թեկնածությունը հերթական ընտրություններում»:
Լրագրողները դարձյալ հետաքրքրվել են, թե նա մասնակցելու է արդյոք պետության բարձրագույն պաշտոնի համար պայքարին:
«Գործող նախագահը երբեք չի բացառում, որ ինքն առաջադրվելու է պետության ղեկավարի պաշտոնում», - նշել է Մարգվելաշվիլին:
Գեորգի Մարգվելաշվիլին հաղթանակ է տարել Վրաստանի նախագահի 2013 թվականի ընտրություններում: Նրա լիազորությունների ժամկետը լրանում է 2018 թվականի հոկտեմբերին: Հերթական ընտրություններն անցկացվելու են նոյեմբերին: Մարգվելաշվիլին որևէ քաղաքական կուսակցության անդամ չէ:

Президент Грузии не исключает своего участия в президентских выборах предстоящей осенью
Президент Грузии Георгий Маргвелашвили не исключает, что он будет баллотироваться на второй срок на предстоящих осенью президентских выборах, сообщает ТАСС.
Отвечая 16 января на вопросы журналистов в эфире телеканала «Рустави-2 », он сказал, что «из-за политических соображений сегодня не будет делать официальных заявлений о том, будет ли баллотироваться на пост президента на очередных выборах».
Журналисты вновь поинтересовались у него, будет ли он участвовать в борьбе за высший государственный пост.
«Действующий президент никогда не исключает того, что он вновь будет баллотироваться на пост главы государства», - ответил Маргвелашвили. Маргвелашвили победил на выборах президента Грузии в 2013 году. Его полномочия истекают в октябре 2018 года, очередные выборы пройдут в ноябре. Маргвелашвили не является членом какой-либо политической партии.