150 ուղևորով 18 մետրանոց ավտոբուսներ, կանգառների ավելացում, էլեկտրոնային տոմսեր, «մարշուտկաների» վերացում. Տրանսպորտային ցանցի «հեղափոխական» առաջարկը
20/01/2018 12:40
Նոր ավտոբուսային երթուղային ցանցի նոր նախագծով, քաղաքային իշխանությունները մտադիր են կրճատել հասարակական տրանսպորտների միավորների քանակը, բայց քաղաքացիներին ամբողջությամբ ապահովել տրանսպորտով։ Այդպիսով, նախագծի հեղինակները հույս ունեն զգալիորեն բեռնաթափել մայրաքաղաքի փողոցների ծանրաբեռնվածությունը։
Ներկայիս 115 երթուղու փոխարեն գործելու է 42 երթուղի, տրանսպորտային միավորների քանակը կրճատվելու է շուրջ 2 անգամ՝ 2039-ից հասնելով 939-ի, ցանցի ընդհանուր երկարությունը՝ շուրջ 4 անգամ՝ 4076 կմ-ից հասնելով 1107 կմ-ի, տրանսպորտային շարժակազմի ընդհանուր տարեկան վազքը 201,500,000 կմ-ից հասնելու է մոտ 86,267,000 կմ-ի։
42 երթուղուց 11-ը լինելու է հիմնական, 30-ը՝ սնուցող, իսկ մեկը՝ դեպի օդանավակայան արագընթաց երթուղի։ Այս ցանցի 11 հիմնական երթուղիները սպասարկվելու են մեծ տեղատարողություն ունեցող ավտոբուսներով, հիմնական երթուղիներին սնուցող 30 օժանդակ գծերը սպասարկվելու են միջին ցանցի ավտոբուսներով։ Ինչպես նաև գործելու է տրոլեյբուսային 5 երթուղի։ Քաղաքային իշխանությունները նախատեսում են ոչ թե երկարացնել գործող տրոլեյբուսային ցանցը, այլ ավելի շատ շեշտը դրվելու է ցանցի արդիականացման վրա։ Տրոլեյբուսային ցանցում նախատեսել են 111 միավոր շարժակազմ։
11 հիմնական երթուղիները սպասարկող մեծ ավտոբուսների երկարությունը լինելու է 18 մետր, որոնցում կարող է տեղավորվել 150 ուղևոր։ Նույն երթուղում կլինեն նաև մեծ չափի, բայց ոչ միակցված ավտոբուսներ՝ 12 մետր երկարությամբ, որոնցում կտեղավորվի 90-100 ուղևոր։
Ինչ վերաբերում է 30 սնուցող երթուղիները սպասարկող ավտոբուսներին, ապա դրանք լինլու են միջին չափի՝ 8 մ, տարողությունը՝ 45-50 ուղևոր։
Գոյություն ունեցող երթուղային ցանցի դեպքում կանգառների քանակը 834-ն է, իսկ նոր ցանցի դեպքում առաջարկվում է այն ավելացնել՝ հասցնելով 1181-ի։ Դրանք, ըստ պատասխանատուների, ապահովված են լինելու ժամանակակից կանգառասրահներով։
Ինչ վերաբերում է տրանսպորտի աշխատաժամանակին, ապա, եթե ներկայիս գործող երթուղային ցանցի դեպքում, որոշ վերապահումներով, աշխատաժամանակը առավոտյան ժամը 07։00-ից մինչև 23։00-ն է, ապա նոր ցանցի դեպքում առաջարկվում է տրանսպորտի աշխատանքը սկսել առավոտյան 06։45-ից և ավարտել կեսգիշերին։
Նոր երթուղային ցանցի նախագծով առաջարկվում է ներդնել ուղևորատոմսի էլեկտրոնային միասնական համակարգ, ինչպես նաև էլեկտրոնային չվացուցակի հատուկ ծրագրային ապահովմամբ հեռախոսային հավելվածներ։
Երևանի քաղաքային իշանությունները ներկայացված նախագիծը համարում են «հեղափոխական» մայրաքաղաքի տրանսպրոտային համակարգի համար, քանի որ, նրանց վստահեցմամբ, նոր տրանսպորտային համակարգը թույլ է տալու անհամեմատ ավելի քաղաքակիրթ վիճակի բերել Երևանի երթևեկությունը։
Երթուղային նոր ցանցի նախագիծը մասնագիտական աշխատանքային խմբում քննարկումից հետո դրվել է հանրային քննարկման, որից հետո կսպասեն առաջարկների՝ ցանցը նախագծող խորհրդատուին ներկայացնելու համար։

Городские власти Еревана предлагают революционный проект единой транспортной сети
Городские власти намерены новым проектом автобусной маршрутной сети сократить количество единиц общественного транспорта, полностью обеспечив при этом граждан столицы транспортом. Тем самым авторы проекта надеются существенно облегчить транспортную нагрузку города.
Вместо нынешних 115 маршрутов будут действовать 42 маршрута, количество транспортных средств сократится в 2 раза и дойдет с 2039 до 939. Общая протяженность сети сократится в 4 раза и будет доведена с 4076 км до 1107 км, общий годовой пробег единицы подвижного состава будет доведен с 201,500,000 км до примерно 86,267,000 км.
11 из основных 42 маршрутов будут основными (узловыми), 30 – текущими (связующими), а один – скоростным маршрутом в аэропорт. 11 основных маршрутов этой сети будут обслуживать автобусы с большой вместимостью, а связующие основные маршруты 30 дополнительных линий будут обсуживаться автобусами среднего размера. Будут действовать также пять троллейбусных маршрутов.
Городские власти не намерены расширять действующую троллейбусную сеть, а делают акцент на его модернизации. В троллейбусной сети предусматривается подвижной состав 111 единиц.
Длина автобусов, обслуживающих 11 основных маршрутов будет составлять 18 метров, в них может уместиться 150 пассажиров. На одном и том же маршруте будут работать также большие автобусы длиной 12 метров и вместимостью 90-100 пассажиров.
Что касается автобусов, обслуживающих 30 связующих маршрутов, то их средний размер будет составлять 9 метров, вместимость – 45-50 пассажиров.
Сегодня количество остановок составляет 834, в случае внедрения новой сети их число будет доведено до 1181. Как заверяют ответственные лица, остановки будут оснащены современными павильонами.
Согласно новой маршрутной сети, предлагается внедрить единую электронную систему билетов, а также приложения с программным обеспечением для мобильных телефонов с графиками маршрутов.
Городские власти Еревана считают представленную программу «революционной» для транспортной системы столицы, поскольку новая транспортная система позволит сделать дорожное движение в Ереване более цивилизованным.