Կա որոշակի մեկուսացում գործադիրի և տնտեսագիտական վերնախավի միջև. տնտեսագետները պետք է ինտեգրվեն և օգնեն կառավարությանը. Թաթուլ Մանասերյան
24/01/2018 11:40
Խորհրդարանում երեկ անցկացվեցին «Առանձին ապրանքատեսակների գների բարձրացման պատճառները և գնաճը մեղմելու հնարավորությունները» թեմայով խորհրդարանական լսումներ, որոնց մասնակցում էին ինչպես ԱԺ պատգամավորներ, այնպես էլ՝ պետական մարմիններ, տնտեսագետներ, հասարակական և այլ շահագրգիռ կազմակերպություններ: Քննարկումների արդյունավետության մասին Aysor.am-ի թղթակիցը զրուցել է տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանի հետ:
- Պարոն Մանասերյան, որքանո՞վ եք արդյունավետ համարում երեկվա քննարկումները:
- Կարծում եմ, որ նման լսումները մշտապես օգտակար են, ինչպես օրենսդիրների համար, այնպես էլ՝ գործադիր մարմնի ներկայացուցիչների և հանրության: Վերջինիս մասնակցությունը ժողովրդավարության արտացոլում է, բայց շատ կարևոր է, թե որքանով քաղաքացիական հասարակության մասնագիտացված հատվածի կարծիքները հաշվի կառնվեն ու ինչքանով դրանք հետագա ծրագրերում կօգտագործվեն: Դրանք հարուստ սնունդ կարող են լինել հանրության համար:
- Երեկ հնչեցին մի շարք առաջարկություններ, քննարկումներում տեսա՞ք կամք, որը թույլ կտա պնդել՝ դրանցից որոշները հաշվի կառնվեն:
- Ես երեկվա իմ ելույթում էլ ասացի, որ ցանկալի է, որ կառավարության կողմից տարիներով կարծրացած ավանդույթը փոխվի, որովհետև մինչ օրս փորձագիտական միտքը մեծ մասամբ պահանջարկված չի եղել: Կա որոշակի մեկուսացում գործադիրի և տնտեսագիտական վերնախավի միջև, մինչդեռ կարծում եմ, որ տնտեսագետները պետք է ինտեգրվեն և օգնեն կառավարությանը գիտականորեն հիմնավորված որոշումներ կայացնել: Այս առումով անելիքներ կան և անհրաժեշտ է, որ գործադիրի ներկայացուցիչներն առաջարկներ լսելիս չմտածեն, թե դրան ինչ պետք է պատասխանեն կամ արդարացումներ գտնեն, այլ մտածեն, թե արդյոք հնչած հարյուր առաջարկներից մեկն ընդունելի է, թե ոչ: Եթե հարցին մոտենան այն գիտակցմամբ, որ ամեն ինչ արվում է երկրի տնտեսությունն առաջ տանելու համար, համագործակցությունը կկայանա, ինչից կշահեն բոլորը:
- Այդ մոտեցումը գոնե մասամբ տեսա՞ք:
- Երեկվա եղած ելույթներից ես կարևորում եմ հատկապես ֆինանսական բլոկի ներկայացուցիչների ելույթները՝ ԿԲ նախագահի ելույթը, որը բավական լուրջ ու հիմնավոր ներկայացրեց դրամավարկային քաղաքականությունը, որով ԿԲ-ն փորձում է գների կայունությունն ապահովել:
Ֆինանսական համակարգի ֆիսկալ քաղաքականության մասով էլ պետք է առաձնացնել ֆինանսների նախարարի ելույթը և երկու բանախոսների համագործակցության ու առաջարկները հաշվի առնելու պատրաստակամությունը: Մյուս դեպքերում ես առանձնապես մեծ պատրաստակամություն չտեսա, որովհետև ժամանակին եղել են շատ առաջարկներ, այդ թվում՝ տնտեսագետների խմբերի կողմից կառավարության տարբեր օղակներին, բայց այն նույն կարծրատիպն է աշխատում՝ «եկեք պատասխանենք, որ այդ առաջարկը մեզ պետք չէ, որովհետև...», իսկ որովհետևից հետո միշտ կարելի է ինչ որ բան շարել, եթե ուզում ենք համագործակցություն, այն կարող է տեղի ունենալ:

Между исполнительной властью и экономической элитой есть определенная изоляция: экономисты должны помогать правительству – Татул Манасерян
24/01/2018 14:18
В Национальном Собрании Армении вчера проходили парламентские слушания на тему  «Причины повышения цен на отдельные виды товаров и возможности смягчения роста цен», в которых участвовали как депутаты, так и представители государственных органов, экономисты, общественные и другие заинтересованные организации. Корреспондент Aysor.am побеседовал с экономистом Татулом Манасеряном об эффективности состоявшихся обсуждений.
- Господин Манасерян, на Ваш взгляд, насколько эффективными были вчерашние обсуждения?
- Считаю, что подобные обсуждения всегда полезны как для законодателей, так и представителей исполнительного органа и общества. Участие общества – это отражение демократии, однако очень важно, будут ли мнения профессиональной части гражданского общества учтены и использованы в дальнейших программах. Они могут быть хорошей пищей для общества.
- Вчера озвучивались различные предложения, увидели ли Вы во время обсуждений волю, чтобы утверждать, что некоторые из них будут учтены?
- Я в своем вчерашнем выступлении сказал, что желательно, чтобы правительство изменило устоявшуюся в течение лет традицию, так как по сей день экспертная мысль по большей части была невостребованной. Между исполнительной властью и экономической элитой есть определенная изоляция, в то время как, на мой взгляд, экономисты должны интегрироваться и помогать правительству в принятии научно обоснованных решений. В этом смысле предстоит сделать многое и необходимо, чтобы представители правительства, слыша предложения, не думали, что нужно на них ответить или искали оправдания, а подумали о том, является ли приемлемым хоть одно из представленных ста предложений или нет. Если подходить к вопросу с осознанием, что все делается для продвижения экономики страны, сотрудничество состоится и от этого все выиграют.
- Вы видели такой подход, хотя бы частично?
- Из прозвучавших вчера выступлений я придаю особую важность выступлениям представителей финансового блока – выступлению председателя Центробанка, который довольно серьезно и основательно представил денежно-кредитную политику, с помощью  которой ЦБ пытается обеспечить стабильность цен.
По части фискальной политика финансовой системы нужно выделить выступление министра финансов и готовность двух представителей правительства сотрудничать и учитывать предложения. В других случаях я не увидел большой готовности, поскольку в свое время различным звеньям правительства было представлено много предложений, в том числе и со стороны экономистов, однако работает тот же стереотип: «давайте ответим, что это предложение нам не нужно, потому что…», а после «потому что» всегда можно перечислить что-то. Если хотим сотрудничества, то оно может состояться.