Քաղաքական որոշում է. իշխանությունները որոշել են ավելի փակ աշխատել. ԽԱՊԿ նախագահը՝ դռնփակ նիստերի խնդրահարույց օրինագծի մասին
01/02/2018 16:46
Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի (ԽԱՊԿ) նախագահ Աշոտ Մելիքյանը «խիստ մտահոգիչ» է համարում այսօր կառավարության նիստում հաստատված «Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին» օրենքի նախագծի այն դրույթը, որի համաձայն, նոր վարչապետի պաշտոնավարումից հետո կառավարության նիստերն անցկացվելու են դռնփակ։
«Բացասական է իմ մոտեցումը այս օրինագծին, եթե մենք այն դիտարկենք տեղեկատվության ազատության տեսանկյունից։ Կարծում եմ, որ օրինագծի այդ դրույթները հետադիմական բնույթի են», - Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում կարծիք հայտնեց Աշոտ Մելիքյանը։
Նկատենք՝ օրինագիծը, որն այսօր հաստատվեց կառավարության նիստում և շուտով շրջանառության մեջ կդրվի խորհրդարանում, կանոնակարում է ապագա վրչապետի ղեկավարած կառավարության գործունեությունը, սահմանում վարչապետի լիազորությունները։
Մասնավորապես, օրինագծի 10-րդ հոդվածի 16-րդ կետը սահմանում է. «Կառավարության նիստերը դռնփակ են: Վարչապետի որոշմամբ նիստի մի մասը կարող է անցկացվել դռնբաց»: Իսկ նույն հոդվածի 17-րդ կետն ասում է՝ «Կառավարության անդամն իրավունք չունի առանց վարչապետի թույլտվության տեղեկատվություն հրապարակել Կառավարությունում քննարկված որևէ հարցի քննարկման ընթացքի մասին»:
«Եթե մինչև հիմա կառավարության նիստերը դռնբաց էին ու պետական գաղտնիքի քննարկման ժամանակ կարող էին լինել դռնփակ, դա նորմալ էր, ընդունելի։ Բայց երբ շեշտադրումը փոխվում է և այսուհետ լինելու են դռնփակ նիստեր ու առանձին դեպքերում վարչապետի որոշմամբ կարող են դռնբաց լինել, կարծում եմ, որ դա վկայում է քաղաքական որոշման մասին, և իշխանությունները որոշել են ավելի փակ աշխատել, քան աշխատում էին մինչև հիմա։ Սա մտահոգիչ է, որովհետև հասարակությանը հետաքրքրում են այն հարցերը, որոնք քննարկվում են կառավարությունում», - նկատեց ԽԱՊԿ նախագահը։
Նրա խոսքով՝ հասարակության տեղեկացված լինելու իրավունքն է ոտնահարվում այս օրինագծով, ինչպես նաև՝ կառավարության թափանցիկ աշխատաոճն է հարվածի տակ հայտնվում։ Մելիքյանի կարծիքով՝ լավ կլիներ օրինագծում ներառել հոդված կառավարության թափանցիկ աշխատանքի մասին, որպեսզի հասկանալի լիներ, թե ինչպես է կառավարությունը պատրաստվում բաց աշխատել։
Դիտարկմանը, թե օրինագիծը կառավարությունում ներկայացրած արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը փաստաթուղթը համարել էր ժողովրդավարական և նշել, որ դռնփակ նիստը հնարավորություն կտա կառավարությանը աշխատել անկաշկանդ, փորձագետը արձագանքեց.
«Ամեն ինչ կարելի է յուրովի մեկնաբանել, հիմնավորել։ Կարծում եմ, որ այդպիսի պատճառաբանությամբ Դավիթ Հարությունյանը ուղղակի քողարկել է փաստաթղթի հետադիմական բնույթը տեղեկատվության ազատության առումով։ Որևէ կառավարություն փակ աշխատաոճով արդյունավետության չի հասել, և Հայաստանն էլ բացառություն չէ այդ առումով։ Ոչ մի բան չի կարող կաշկանդել կառավարության անդամներին, եթե լրագրողը ուղղակի նստած է մոնիտորի մոտ և լսում է՝ ինչ հարցեր են քննարկվում կառավարության նիստում»։
Այս օրինագծի հրապարակումից հետո կարծիքներ հնչեցին, թե այս քայլը վարչապետ դառնալու ցանկություն ունեցող Սերժ Սարգսյանի ձեռագիրն է։ Այս կապակցությամբ Մելիքյանն ասաց. «Ես ձեռագրերի մասնագետ չեմ։ Ինձ համար մեկ է՝ Սերժ Սարգսյանի՞, Կարեն Կարապետյանի՞, թե՞ Արա Բաբլոյանի նախաձեռնությունն է։ Ամեն դեպքում, տեղեկատվության ազատության առումով սա հետադիմական նախագիծ է։ Ես այստեղ տեսնում եմ քաղաքական որոշում, որը հարիր չէ ժողովրդավարական երկրներին»։
Փորձագետն ասաց, որ փորձելու են բարձրաձայնել խնդիրը հնարավորինս շատ։ Հույս ունի՝ խորհրդարանական լսումներ էլ կկազմակերպեն նախագծի վերաբերյալ, որտեղ էլ կներկայացնեն իրենց մոտեցումները։

Это политическое решение: власти решили работать закрыто – Ашот Меликян о спорном законопроекте
Председатель Комитета по защите свободы слова Ашот Меликян считает «крайне беспокоящим» положение утвержденного сегодня правительством проекта закона «О структуре и деятельности правительства Республики Армения», согласно которому после вступления в должность нового премьер-министра заседания правительства будут проходить за закрытыми дверями.
«Мое отношение к этому законопроекту негативное, если рассматривать документ с точки зрения свободы слова. Считаю, что это положение закона – регресс», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am Ашот Меликян.
Отметим, что законопроект утвержден сегодня на заседании правительства и вскоре будет представлен в парламент Армении, он регулирует деятельность возглавляемого следующим премьер-министром правительства и устанавливает полномочия главы правительства.
В частности, пункт 16 статьи 10 законопроекта устанавливает, что заседания правительства проходят за закрытыми дверями. Решением премьер-министра, часть заседания может проходить в открытом режиме. А пункт 17 этой же статьи устанавливает, член правительства не имеет права без разрешения премьер-министра оглашать информацию о ходе обсуждения какого-либо вопроса, обсуждаемого правительством.
«Если до сих пор заседания правительства проходили в открытом режиме и за закрытыми дверями обсуждались только вопросы, которые являются государственной тайной, это было нормально и приемлемо. Но когда меняется акцент, и впредь заседания будут проходить за закрытыми дверями и только в отдельных случаях, решением премьера, могут проходить в открытом режиме, считаю, что это свидетельствует о политическом решении. Власти решили работать более закрыто, чем работали до сих пор. Это вызывает обеспокоенность, поскольку общественность интересуют те вопросы, которые обсуждаются в правительстве», - отметил Ашот Меликян.
По его словам, нарушается право общества быть информированным, а также ставится под удар открытый стиль работы правительства. По мнению Меликяна, было бы правильным включить в законопроект статью о прозрачности деятельности правительства, чтобы можно было понять, как правительство собирается работать открыто.
На замечание о том, что министр юстиции объяснил, что заседания решено проводить в закрытом режиме, поскольку это дает возможность более искренне и критически обсуждать предложения других членов правительства, Ашот Меликян отреагировал.
«Все можно комментировать по-своему. Считаю, что такой аргументацией Давид Арутюнян просто попытался скрыть регрессивный характер документа в плане свободе информации. Закрытый стиль деятельности какого-либо правительства не был эффективным, и Армения не исключение в данном смысле. Ничего не сковывает членов правительства, когда журналист просто сидит у монитора и слушает, какие вопросы обсуждаются на заседании правительства».
Ашот Меликян отметил, что надеется, что при обсуждении в парламенте Армении этого законопроекта, будет иметь возможность представить свои подходы.