Հայաստանի ու Ղազախստանի միջև առևտրաշրջանառության ներկա ծավալները չեն համապատասխանում գոյություն ունեցող ներուժին. Վարչապետ
09/02/2018 14:00
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է Հայաստանում Ղազախստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաևին:
Հանդիպմանը քննարկվել են երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական կապերի զարգացման հարցեր:
Վարչապետը կարևորել է երկկողմ տնտեսական համագործակցության դիվերսիֆիկացումը և ընդգծել, որ Հայաստանի ու Ղազախստանի միջև առևտրաշրջանառության ներկա ծավալները չեն համապատասխանում գոյություն ունեցող ներուժին:
Թիմուր Ուրազաևի խոսքով՝ Ղազախստանը շահագրգռված է Հայաստանի հետ տարբեր ոլորտներում հարաբերությունների հետագա զարգացմամբ և պատրաստ է քննարկել տարբեր ծրագրեր ու նախագծեր, որոնք նոր թափ կհաղորդեն տնտեսական կապերի խորացմանն ու ամրապնդմանը:
Այդ համատեքստում, զրուցակիցներն անդրադարձել են արդյունաբերության, գյուղատնտեսության, ճանապարհաշինության, զբոսաշրջության ոլորտներում համագործակցությանը, Մեղրի ազատ տնտեսական գոտում ղազախական կապիտալի ներգրավման, Երևանով տարանցիկ չվերթների կազմակերպման հնարավորություններին և մի շարք այլ հարցերի:

Карен Карапетян: Нынешний уровень товарооборота между Арменией и Казахстаном не соответствует существующему потенциалу
09/02/2018 14:26
Премьер-министр Армении Карен Карапетян принял сегодня Чрезвычайного и Полномочного посла Казахстана в Армении Тимура Уразаева.
В ходе встречи обсуждались вопросы развития торгово-экономических связей между двумя странами.
Премьер-министр отметил важность диверсификации экономической сотрудничества  и подчеркнул, что нынешний уровень товарооборота между Арменией и Казахстаном не соответствует существующему потенциалу.
По словам Тимура Уразаева, Казахстан заинтересован в дальнейшем развитии отношений с Арменией в разных сферах и готов обсудить различные программы и проекты, которые придадут новый стимул углублению и укреплению экономических связей.
В данном контексте собеседники обратились к сотрудничеству в сфере промышленности, сельского хозяйства, дорожного строительства и туризма, а также возможностям инвестиций казахского капитала в Свободную экономическую зону Мегри, организации транзитных рейсов через Ереван и ряду других вопросов.