Իրաքյան դատարանն ԻՊ-ի հետ կապերի համար մահապատժի է ենթարկել Թուրքիայի քաղաքացուհու
Իրաքյան դատարանը մահապատժի է դատապարտել Թուրքիայի մի քաղաքացուհու, որը մեղադրվում էր «Իսլամական պետություն» (Ռուսաստանում և մի շարք այլ երկրներում արգելված) ահաբեկչական խմբավորմանն աջակցելու համար.  հայտնել է երկուշաբթի  Al Sumaria հեռուստաալիքը, փոխանցում է РИА Новости-ն:
Երկրի Բարձրագույն դատական խորհրդի ներկայացուցիչ Աբդել Սատար Բիրկդարի խոսքով՝ Թուրքիայի և Ադրբեջանի ևս տասը քաղաքացուհիներ ցմահ բանտարկություն են ստացել: Ինչպես ավելի վաղ հայտնել են արևմտյան ԶԼՄ-ները, Իրաքի իշխանությունները ձերբակալել են ԻՊ-ի զինյալների մի քանի հարյուր կանանց:
Նրանց թվում կան ԵՄ-ի, Ասիայի երկրների, ԱՄՆ-ի քաղաքացուհիներ, ինչպես նաև ՌԴ-ից: Իրաքի վարչապետ Հեյդար ալ-Աբադին 2017 թվականի դեկտեմբերին հայտարարել էր երկրում ԻՊ-ի պարտության մասին:

Суд в Ираке приговорил к смертной казни гражданку Турции за поддержку ИГ
Иракский суд приговорил к высшей мере наказания гражданку Турции, осужденную за поддержку террористической группировки «Исламское государство» (ИГ, запрещена в РФ), сообщил в понедельник телеканал Al Sumaria.
По словам представителя Высшего судебного совета страны Абдель Саттара Биркдара, еще десять гражданок Турции и Азербайджана получили пожизненное заключение. Как утверждали ранее западные СМИ, власти Ирака задержали несколько сотен жен боевиков ИГ.
Среди них гражданки стран ЕС, Азии, США, а также выходцы из РФ. Премьер-министр Ирака Хейдар аль-Абади объявил в декабре 2017 года о поражении группировки «Исламское государство» в республике.