Լեհաստանը որոշել է ցանկապատ կառուցել Ուկրաինայի և Բելառուսի սահմանի ամբողջ երկայնքով
Լեհաստանը վճռական է տրամադրված երկրում խոզերի աֆրիկյան ժանտախտի տարածման դեմ պայքարի հարցում, որի կրիչներ են հանդիսանում Ուկրաինային և Բելառուսին սահմանակից շրջաններում ապրող վարազները: Այդ վտանգավոր հիվանդությունից ազատվելու համար երկիրը որոշել է ցանկապատ կառուցել սահմանի ամբողջ երկայնքով, հայտնում է ТАСС-ը:
Ինչպես հայտնել է Լեհաստանի գյուղատնտեսության նախարար Քշիշտոֆ Յուրգելը, այդ նախագիծը երկրի բյուջեին կարժենա մոտ 42 միլիոն դոլար: Նախարարի խոսքով՝ այժմ ավարտվում են նախագծի շուրջ աշխատանքները և մինչև մարտի վերջ այն կդրվի խորհրդարանի ստորին պալատի՝ Սեյմի քննարկմանը:
Դեռ տեղեկություններ չկան, թե ինչ տեսք է ունենալու այդ ցանկապատը: Նշվում է, որ Սեյմի կողմից օրենքի ընդունումից հետո կհայտարարվի նախագծի իրականացման տենդեր:
Նախարարի խոսքով՝ Լեհաստանը բանակցություններ է վարում Եվրամիության հետ՝ նախագծի և վիրուսից ագարակները պաշտպանելու հետ կապված միջոցառումների համար ֆինանսավորում ստանալու նպատակով:

Польша построит забор на границе с Белоруссией и Украиной для борьбы с АЧС
Польша решительно настроена бороться с распространением в стране африканской чумы свиней (АЧС), носителями которой являются дикие кабаны, живущие в пограничном регионе с Украиной и Белоруссией. Чтобы избавиться от этой опасной болезни, республика решила построить забор по всему периметру границы, передает ТАСС.
Как сообщил в понедельник министр сельского хозяйства Польши Кшиштоф Юргель, этот проект обойдется бюджету страны в 150 млн злотых ($42 млн). По словам министра, в настоящее время завершается работа над деталями и до конца марта проект должен попасть на рассмотрение Сейма (нижней палаты парламента).
Пока нет информации, как будет выглядеть это ограждение. Сейм должен принять закон, потом будет объявлен тендер.