Դռնփակ նիստերը խթանում են, որպեսզի հանրությունն ավելի չվստահի գաղտնի պայմաններում որոշում ընդունող կառավարությանը. Հերիքնազ Տիգրանյան
20/02/2018 15:00
Իրավաստեղծ գործընթացը միտում ունի ոչ թափանցիկ գնալու, «Իշխանության ճյուղերի տարանջատումը խորհրդարանական համակարգում» թեմայով քննարկման ժամանակ ասաց Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի իրավախորհրդատու Հերիքնազ Տիգրանյանը՝ անդրադառնալով կառավարության նիստերը դռնփակ անցկացնելու որոշմանը:
«Հիմա նիստերը դռնփակ են, եթե պետական գաղտնիքին առնչվող հարցեր չեն քննարկվում, բայց նախագծի հեղինակները հակառակ ուղղությամբ են գնում ու արդեն վարչապետը միանձնյա կորոշի, որ կարելի է արդյոք նիստի այդ մասը դռնբաց անցկացնել, թե ոչ», - նշեց Տիգրանյանը:
Վերջինս ընդգծեց, որ նախագծով չկա պահանջ կառավարության նիստերի օրակարգի հրապարակման մասով, ինչը նշանակում է՝ հանրությունն ընդհանրապես տեղեկացված չի լինելու, թե ինչ հարց է քննարկում կառավարությունը:
«Մեր կառավարությունը գոնե մինչ այս ավելի լավ պրակտիկա էր որդեգրել՝ հրապարակելով օրակարգում քննարկվող հարցերի փաթեթները, այսինքն՝ եթե կառավարության նիստը դռնփակ անցկացվեր, մենք գիտեինք` ինչ հարցեր էին դրանցում քննարկվում, ինչ լուծումներ են տրված, ու որևէ նախարար սահմանափակված չէր իր կարծիքն արտահայտել հարցի վերաբերյալ», - հավելեց նա:
Հիշեցնենք, որ նախագծով կառավարության անդամն իրավունք չունի առանց վարչապետի թույլտվության տեղեկատվություն հրապարակել կառավարությունում քննարկված որևէ հարցի մասին, իսկ քննարկված հարցերի մասին արձանագրությունները հրապարակվում են վարչապետի կողմից նպատակահարման համարվող մասով:
«Այս ռեժիմը չի կարող կառավարության գործունեության նկատմամբ եղած կամ չեղած վստահությունը բարձրացնել: Սրանով խթանում ենք, որպեսզի հանրությունն ավելի չվստահի գաղտնի պայմաններում քննարվող կամ որոշում ընդունող կառավարությանը», - նշեց նա:

Эрикназ Тигранян: Заседания за закрытыми дверями способствуют росту недоверия в обществе к правительству
20/02/2018 15:57
В процессе правотворчества наблюдается тенденция к непрозрачности, заявила сегодня юрисконсульт антикоррупционного центра «Transparency International» Эрикназ Тигранян в ходе обсуждения на тему «Разделение ветвей власти в парламентской системе», касаясь решения о проведении заседаний правительства за закрытыми дверями
«Сейчас заседания будут проходить за закрытыми дверями, если не обсуждаются вопросы, представляющие государственную тайну. Авторы проекта идут в обратном направлении, премьер уже единолично будет решать, можно ли проводить часть заседания в открытом режиме или нет», - отметила Тигранян.
Она подчеркнула, что в проекте нет требований по части опубликования повестки заседаний правительства, что означает – общество вообще не будет в курсе того, какой вопрос обсуждается в правительстве.
«До сих пор наше правительство придерживалось более хорошей практики – публикуя пакет обсуждаемых в повестке вопросов, то есть, если заседание правительства проходило в закрытом режиме, мы знали, какие вопросы обсуждаются, какие решения приняты, и какой-либо министр не был ограничен в праве высказать свое мнение по данному вопросу», - добавила она.
Напомним, согласно проекту закона «О структуре и деятельности правительства Республики Армения», заседания правительства будут проходить за закрытыми дверями и только по решению премьер-министра часть заседания может проходить в открытом режиме. В проекте также устанавливается, что член правительства не имеет права без разрешения премьер-министра оглашать информацию о ходе обсуждения какого-либо вопроса, обсуждаемого правительством.
«Этот режим не может повысить имеющееся или не имеющееся доверие к деятельности правительства. Тем самым мы способствуем тому, чтобы общество еще больше не доверяло правительству, обсуждающему или принимающему решения в тайных условиях», - отметила она.