Կան բավարար փաստեր՝ Մարտի 1-ի համար պատասխանատվության ենթարկելու Ռոբերտ Քոչարյանին և մյուս պաշտոնյաներին. Սաքունց
23/02/2018 12:31
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցն այսօր Մարտի 1-ի իրադարձությունների վերաբերյալ ԱԺ-ում լսումների ժամանակ հայտարարեց, որ մարտիմեկյան իրադարձությունների իրավական գնահատականը մինչ այժմ տրված չէ։
Սաքունցը նկատեց, որ Գլխավոր դատախազության ներկայացուցիչը այսօր էլ լսումներում ներկայացրեց այն նույն տվյալները, որոնք հայտնի էին մինչ այժմ, հետևաբար այդ գործով նախաքննությունը դոփում է նույն տեղում։
«Մարտի 1-ի գործողությունների հիմնական պատասխանատուն հանդիսանում է այդ ժամանակների իշխանությունը։ Ո՞ւմ հայտնի չէ, որ Փաստահավաք խմբի կողմից հայտնաբերված զինված ուժերի գաղտնի ներգրավման մասին հրամանը, ո՞ւմ հայտնի չէ Երևանում առանց արտակարգ դրության մասին հայտնի արտակարգ դրության մասին հրամանը։ Զանգվածային անկարգություններ տեղի չեն ունեցել, և այդ ձևակերպումը սիրում է կրկնել դատախազությունը։ Տեղի է ունեցել պետական ահաբեկչություն՝ իշխանության մարմինների կողմից՝ պետական ռեսուրսների օգտագործմամբ, համատարած զանգվածային բռնությունների կիրառում քաղաքական ընդդիմության և ՀՀ քաղաքացիների նկատմամբ, որի համար կան բավարար փաստեր՝ պատասխանատվության ենթարկելու Ռոբերտ Քոչարյանին, այդ ժամանակվա պաշտպանության նախարար Միքայել Հարությունյանին, Գլխավոր շտաբի պետ Սեյրան Օհանյանին, Յուրի Խաչատուրովին, ՌՈ պետ Վլադիմիր Գասպարյանին, Գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանին, ոստիկանապետ Հայկ Հարությունյանին։ Նրանք մարդիկ են, ովքեր անմիջականորեն հրամայել են ու նրանց հրամանով է ամեն ինչ կատարվել», - հայտարարեց Սաքունցը։
Նրա խոսքով՝ չկա բավարար քաղաքական կամք՝ իրավական գնահատական տալ իշխանությունների կողմից քաղաքացիների և ընդդիմության նկատմամբ «լայնածավալ ապօրինության վերաբերյալ»։
Իրավապաշտպանը նկատեց, որ եթե այդ իրադարձությունների ժամանակ հատուկ միջոցներ գործի դրած իրավապահները պատասխանատվության ենթարկվեին, ապա նույնը չէր տեղի ունենա Սարի թաղում՝ 2016-ի ամռանը։
«Քանի դեռ իրավական գնահատական այդ իրադարձությունները չեն ստացել, ապա երաշխիք չկա, որ նման դեպքերը չեն կրկնվի», - հայտարարեց Սաքունցը՝ ընդգծելով, որ Ազգային ժողովը պետք է ընդունի հայտարարություն ու գնահատական տա այդ իրադարձություններին։

Парламент Армении должен дать правовую оценку событиям 1, 2 марта – Артур Сакунц
Глава Ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи Артур Сакунц заявил сегодня в ходе парламентских слушаний вокруг событий 1,2 марта, что правовая оценка мартовским событиям по сей день не дана.
Сакунц отметил, что представитель Генпрокуратуры сегодня представил на парламентских слушаниях те же данные, которые были известны и до этого, следовательно, расследование по данному делу не продвигается.
«Основным ответственным за действия 1 марта является тогдашняя власть. Кто не знает об обнаруженном экспертной группой по сбору фактов приказе о тайном участии вооруженных сил, кто не знает о приказе объявить чрезвычайное положение в Ереване без наличия на то оснований. Массовые беспорядки не происходили, и это формулировку любит повторять прокуратура. Произошел государственный террор со стороны органов власти – с использованием государственных ресурсов, применение повсеместного массового насилия в отношении политической оппозиции и граждан Армении. Об этом есть достаточно фактов, чтобы привлечь к ответственности Роберта Кочарян, тогдашнего министра обороны Сейрана Оганяна, Юрия Хачатурова, начальника Военной полиции Владимира Гаспаряна, генерального прокурора Агвана Овсепяна, начальника полиции Айка Арутюняна. Это люди, которые непосредственно давали приказ, и все происходило по их приказу», - сказал Артур Сакунц.
По словам правозащитника, для правовой оценки «широкомасштабных незаконных» действий властей в отношении граждан и оппозиции.
Артур Сакунц отметил, что если бы применившие во время этих событий специальные средства правоохранители были привлечены к ответственности, аналогичное не произошло бы летом 2016 года в районе Сари Тах.
«Пока эти события не получили правовой оценки, нет гарантии, что подобные случаи не повторятся», - заявил Артур Сакунц, подчеркнув, что парламент Армении должен принять заявление и дать оценку событиям 1, 2 марта.