Հնդկաստանը շուրջօրյա դիտարկում իրականացնող անօդաչու է փորձարկել
Հնդկաստանն անցկացրել է Rustom-2 նոր անօդաչու թռչող ապարատի հաջող փորձարկում: Այն կարող է օդում առաջադրանքներ կատարել մինչև 24 ժամ տևողությամբ, РИА Новости-ին  հայտնել է աղբյուրը Հնդկաստանի Պաշտպանական հետազոտությունների և մշակումների կազմակերպությունում:
«Փորձարկումն անցել է նախօրեին` Քառնաթաքայի նահանգի Չիթրադուրգայի օշրջանում: Բոլոր ցուցանիշները նորմայի շրջանակներում են», - պատմել է գործակալության զրուցակիցը:
Rustom-2-ը նախատեսված է տվյալների շուրջօրա հավաքման, հակառակորդի դիրքերի տեղազննության և հսկման համար` ինչպես ձեռքի, այնպես էլ ավտոմատ ռեժիմներով:

Индия испытала беспилотник круглосуточного наблюдения
Индия провела успешное испытание нового беспилотного летательного аппарата Rustom-2, способного выполнять задачи в воздухе до 24 часов, сообщил РИА Новости источник в Организации оборонных исследований и разработок (DRDO, находится в подчинении у минобороны Индии).
«Испытание прошло в воскресенье в округе Читрадурга, штат Карнатака. Все показатели в норме», — рассказал собеседник агентства.
Rustom-2 предназначен для круглосуточного сбора данных, рекогносцировки и наблюдения за позициями противника как в ручном, так и автоматическом режимах.
Высота полета беспилотника — около 6,7 километра, скорость — порядка 280 километров в час.
Выпускается в трех различных модификациях. Разработчик — компания Auronautical Development Establishment (ADE), входит в состав DRDO.