Լիտվան՝ որպես ԵՄ անդամ պետություն, կարող է հուսալի կամուրջ լինել Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններում. Շարմազանով
27/02/2018 16:50
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Լիտվա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովն ընդունել է ՀՀ-ում Լիտվայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Էրիկաս Պետրիկասին:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը դրական է գնահատել հայ-լիտվական հարաբերությունների զարգացման մակարդակը՝ ընդգծելով դեսպան Պետրիկասի անձնական ջանքերը թե՛ միջպետական, թե՛ միջխորհրդարանական կապերի ընդլայնման հարցում:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալն անդրադարձել է ցեղասպանությունների դատապարտմանն ու ժխտողականության մերժմանը: Նա նշել է, որ ՄԱԿ-ի կողմից ընդունված «Ցեղասպանություն հանցագործության կանխման և պատժման» կոնվենցիայի 70-րդ հոբելյանական տարվա կապակցությամբ Հայաստանի խորհրդարանը նախաձեռնել է մի շարք երկրներում կազմակերպել «Խորհրդարանականներն ընդդեմ ցեղասպանության» խորագրով ցուցադրություններ:
Նշվել է, որ ապրիլի 30-ին նման ցուցադրություն ընդդեմ թուրքական ժխտողականության նախատեսված է իրականացնել Սլովակիայի մայրաքաղաք Բրատիսլավայում: Անդրադարձ է կատարվել Լիտվայում նման ցուցադրություն կազմակերպելու հնարավորությանը:
Քննարկվել են ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցեր: Էդուարդ Շարմազանովի գնահատմամբ՝ Լիտվան՝ որպես ԵՄ անդամ պետություն, կարող է հուսալի կամուրջ լինել Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններում:
Անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին՝ նա ընդգծել է փաստաթղթի հնարավորինս արագ վավերացումը Լիտվայի խորհրդարանի կողմից:
Դեսպանն իր հերթին կարևորել է ՀՀ-ԵՄ նոր համաձայնագրի ստորագրումը, որը, նրա խոսքով, լայն հնարավորություններ է ստեղծում տարբեր ոլորտների զարգացման համար:

Литва как государство-член ЕС может стать надежным мостом в отношениях Армения – Евросоюз – Эдуард Шармазанов
27/02/2018 17:22
Вице-спикер Национального Собрания Армении, руководитель группы дружбы Армения – Литва Эдуард Шармазанов сегодня принял Чрезвычайного и Полномочного посла Литовской Республики в Армении Эрикаса Петрикаса.
Приветствуя гостя, вице-спикер парламента положительно оценил уровень развития армяно-литовских отношений, подчеркнув личные усилия посла Петрикаса в расширении как межгосударственных, так и межпарламентских связей.
Э.Шармазанов поздравил народ Литвы с 100-летием восстановления независимости. Он с благодарностью констатировал, что Литва – страна, первой признавшая независимость Армении, и пока единственная из Прибалтийских стран, признавшая факт Геноцида армян.
Вице-спикер парламента обратился также к осуждению и криминализации отрицания геноцидов. Он отметил, что в связи с 70-летием принятия ООН Конвенции «О предупреждении и наказании преступления геноцида» парламент Армении инициирует организацию в ряде стран экспозиции «Парламентарии против геноцида». В ходе встречи было отмечено, что выставка о турецкой политике отрицания намечается 30 апреля в столице Словакии Братиславе. Затронута возможность организации такой выставки в Литве.
Обсуждены вопросы развития отношений Армения – ЕС. По оценке Э.Шармазанова, Литва как государство-член ЕС может стать надежным мостом в отношениях Армения – Евросоюз. Обратившись к Соглашению о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения – ЕС, он подчеркнул важность скорейшей ратификации документа парламентом Литвы. Посол в свою очередь выделил важность подписания нового соглашения между Арменией и ЕС, которое, по его словам, создает широкие возможности развития различных сфер.