Իրաքը չեղարկել է Քուրդիստան ավիաթռիչքների արգելքը
Իրաքի կառավարությունը չեղարկել է Իրաքյան Քուրդիստանի ինքնավար մարզ միջազգային ավիաթռիչքների արգելքը։ Այս մասին հայտարարել են Իրաքի վարչապետի մամուլի ծառայությունից, փոխանցում է РИА Новости-ն:
«Իրաքի վարչապետ, Զինված ուժերի գլխավոր հրամանատար Հայդեր ալ Աբադին, ելնելով իր սահմանադրական լիազորություններից, հայտարարել է միջազգային չվերթերի վերականգնման մասին դեպի Էրբիլի և Սաուլեյմանի օդանավակայաններ՝ Քուրդիստանի մարզի իշխանությունների հետ համաձայնեցնելուց հետո  նրանց դաշնային իշխանության ենթակայության ներքո վերադառնալու արդյունքում», –նշված է հայտարարության տեքստում։
Իրաքի դաշնային իշխանությունների և Իրաքի Քուրդիստանի հարաբերությունները սրվել էին 2017 թվականի սեպտեմբերի 25-ին Իրաքի Քուրդիստանում անցկացված հանրաքվեից հետո, որին մասնակցածների ավելի քան 93 տոկոսը կողմ էր քվեարկել  Իրաքի Քուրդիստանի անկախացմանը։

Ирак отменил запрет на авиаперелеты в Курдистан
Правительство Ирака сняло запрет на международные авиарейсы в автономный регион Иракского Курдистана. Об этом  заявила пресс-служба главы кабинета министров арабской республики, передает РИА Новости.
«Премьер-министр, верховный главнокомандующий ВС Ирака Хайдер аль-Абади, исходя из своих конституционных полномочий, объявил о возобновлении международных рейсов в аэропорты Эрбиля и Сулеймании после согласия властей в Регионе Курдистан по их возвращению под управление федеральной власти», — говорится в тексте заявления пресс-службы аль-Абади.
Отношения федеральных властей Ирака с автономным Иракским Курдистаном обострились после проведения курдами референдума о независимости 25 сентября 2017 года, на который Багдад не дал разрешения. За независимость проголосовали 93% курдов.