Սերժ Սարգսյանը հանձնարարել է ուժեղացնել հսկողությունը կատարողական վարույթների որակի նկատմամբ
Հանրապետության նախագահի հետ աշխատանքային հանդիպման ժամանակ գլխավոր հարկադիր կատարող Արմեն Հարությունյանը զեկուցել է դատական ակտերի հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության գործունեության ոլորտում 2017 թվականի ընթացքում իրականացված աշխատանքների, նորամուծությունների շնորհիվ առանձին ուղղություններով աշխատանքների բարելավման, ծառայության կողմից հարկադիր էլեկտրոնային աճուրդով իրացված լոտերի, կատարողական վարույթներով հաշվետու ժամանակաշրջանում վերականգնված գումարների, քաղաքացիներից ստացվող դիմում-բողոքների, գանգատների ընդհանուր բովանդակության և քանակի, դրանց լուծման ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերի և 2018 թվականի համար նախանշված առանցքային միջոցառումների մասին, տեղեկացնում է ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Ծառայության կողմից 2017 թվականին գույքային և ոչ գույքային բնույթի կատարողական վարույթներով վերականգնվել է 26 742 071 800 ՀՀ դրամ, որը գերազանցել է 2016 թվականի ցուցանիշը շուրջ 23.4%-ով:
Ծառայության կողմից հաշվետու ժամանակաշրջանում ընթացք է տրվել 1 599 389 կատարողական վարույթների: Այս ցուցանիշը, ըստ գլխավոր հարկադիր կատարողի, գերազանցել է նախորդ հաշվետու ժամանակաշրջանի ցուցանիշը շուրջ 4.9%-ով:
Գլխավոր հարկադիր կատարողը զեկուցել է, որ հարկադիր էլեկտրոնային աճուրդի գործընթացում կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցման, ինչպես նաև հարկադիր կատարողի հայեցողական լիազորությունների կանոնակարգման նպատակով գլխավոր հարկադիր կատարողի համապատասխան հանձնարարականներով նախորդ տարի ներդրվել են բռնագանձման ենթակա գույքերի իրացման գործընթացի հրապարակայնությունն ու թափանցիկությունն ապահովող հավելյալ մեխանիզմներ:
Դրանից բացի, 2017 թվականի փետրվարից գործարկվել է էլեկտրոնային աճուրդներին մասնակցելիս վճարային նոր համակարգը, որն աճուրդի մասնակիցների համար ավելի է դյուրինացնում գործընթացը:
Նախագահին նաև ներկայացվել է 2017 թվականին ծառայության գործառույթների և նոր ծրագրերի մասին քաղաքացիների իրազեկման ուղղությամբ կատարված աշխատանքների վերաբերյալ: Զեկուցվել է, որ 2017 թվականին ծառայությունն ակտիվ մասնակցություն է ցուցաբերել ինչպես ԱՊՀ, այնպես էլ եվրոպական երկրներում անցկացվող միջազգային գիտագործնական համաժողովներին, սեմինարներին, մասնագիտական այլ միջոցառումներին:
Արմեն Հարությունյանը զեկուցել է նաև 2018 թվականին նախատեսված միջոցառումների մասին, որոնք կապված են կատարողական վարույթի կողմերի ծանուցման մեխանիզմների կատարելագործման, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների շարունակական ներդրման, կատարողական վարույթների իրականացման նկատմամբ վերահսկողության ուժեղացման, ինչպես նաև մի շարք այլ հիմնահարցերի հետ:
Նախագահը հանձնարարել է ուժեղացնել հսկողությունը կատարողական վարույթների որակի նկատմամբ, ակտիվ համագործակցություն ապահովել վարչական մարմինների հետ կատարողական վարույթներին առնչվող հարցերում, ինչպես նաև տեղեկատվական տեխնոլոգիաների շարունակական ներդրման միջոցով հասնել մարդկային ռեսուրսների հնարավորինս քիչ օգտագործմամբ վարույթների արդյունավետության բարձրացմանը:

Серж Саргсян поручил усилить контроль за качеством исполнительного производства
Сегодня в ходе встречи с президентом Армении Сержем Саргсяном начальник Службы принудительного исполнения судебных актов (СПИСА) министерства юстиции Армении, генерал-майор юстиции Армен Арутюнян доложил о проведенных за 2017 год работах по оптимизации вверенной ему сферы, внедрению новшеств, проданных на электронных аукционах лотах, восстановленных за подотчетный период в рамках различных производств средствах, полученных от граждан жалобах и заявлениях, общем содержании и объеме представленных жалоб, а также об осуществляемых в направлении их решения шагах и планируемых на 2018 год ключевых мероприятиях.
Главный принудительный исполнитель, в частности, отметил, что в 2017 году службой по имущественному и неимущественному принудительному производству было восстановлены средства на сумму порядка 26 742 071 800 драмов, что превышает показатели 2016 года на 23.4%.
В подотчетный период были начаты 1 599 389 исполнительных производств. Данный показатель, по его словам, превысил показатели аналогичного периода 2016 года на 4,9%.
Армен Арутюнян представил главе государства также работы по оптимизации процесса принудительного электронного аукциона, снижению коррупционных рисков, внедрении дополнительных механизмов с целью обеспечения публичности и прозрачности процедуры продажи имущества. Кроме того, с февраля 2017г. задействована новая платная система участия в электронных аукционах, который в целом упростил процедуру. Также выросло число участников принудительных электронных аукционов, что, по словам А.Арутюняна, свидетельствует о прозрачности процесса и повышении уровня заинтересованности к этой системе.
В ходе встречи также было доложено об итогах осуществленных инспекторских проверок за отчетный период, о внедрении ряда новшеств с применением информационных технологий, в частности, системы онлайн-регистрации граждан в офисе быстрого обслуживания в административном здании ведомства.
На рабочей встрече с президентом Армении глава СПИСА Армен Арутюнян представил также осуществленные в 2017 году работы в направлении осведомления граждан о функциях и новых программах Службы принудительного исполнения судебных актов. В частности, было представлено, что подготовлены и распространены информационные видеоролики, уведомляющие об альтернативных электронных механизмах уведомления, порядке обращения в офис быстрого обслуживания службы, способах оплаты с целью исполнения существующих обязательств, а также принудительных электронных аукционах и процедуре участия в них.
Армен Арутюнян сообщил также, что в 2017 году Служба активно участвовала в международных научно-практических конференциях, семинарах и других профессиональных мероприятиях, проводимых как в странах СНГ, так и в европейских государствах.
Армен Арутюнян доложил также о предусмотренных в 2018 году мероприятиях, которые связаны с совершенствованием механизмов уведомления сторон исполнительного производства, последовательным внедрением информационных технологий, усилением надзора за исполнительным производством и рядом других вопросов.
Президент Армении поручил усилить контроль за качеством исполнительного производства, обеспечить активное сотрудничество с административными органами, а также посредством продолжительного внедрения информационных технологий, с минимальным использованием человеческих ресурсов, добиться повышения качества производства.